Teen International Shorts Festival

5

Teen International Shorts Festival
Kategori:Festival
Tarihler: 07 Şubat 2012 Salı
10 Şubat 2012 Cuma
Yer:Pera Müzesi
Adres:Meşrutiyet Caddesi No.65 34443 Tepebaşı Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul Telefon:0212 334 99 00
Ücret:Ücretsiz


 • Dünyanın farklı ülkelerinde yaşları 13-19 arasında değişen yönetmenler tarafından çekilen kısa filmler İstanbul'a geliyor! Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kağıthane Şubesi tarafından düzenlenen Teen International Shorts Festival (TISFEST) 07 - 10 Şubat'ta, birbirinden özel filmleri Pera Müzesi’nde seyirciyle buluşturuyor.

  TISFEST'in yan etkinliği olarak düzenlenecek olan masterclasslar, Robert Kolej’de ve yine Pera Müzesi’nde katılımcılarını bekliyor olacak. Bu kısa film eğitimlerinde Ümit Ünal, Selim Demirdelen, Ceylan Özçelik “Kısa Filmcilere Tavsiyeler: Kısa Film Çekilirken Yapılmaması Gerekenler” hakkında sinema meraklılarıyla konuşacak, Selim Evci ise film okuma atölyesi düzenleyecek.

  7-10 Şubat 2012 tarihlerinde gerçekleşecek TISFEST gösterim ve yan etkinlikleri Pera Müzesi ve Robert Kolej’de herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

  Festival kapsamında, dünyanın pek çok ülkesindeki durumu gençlerin gözünden yansıtan filmlerin yanısıra, her alandaki insan hakları ihlallerinin muhtelif örneklerini ele alan, bu konuda verilen mücadeleleri anlatan filmler de seyirciyle buluşacak.

  Festival programında, Cafer Panahi, Hüseyin Karabey ve İdris Ouédraogo’nun da içinde yer aldığı Birleşmiş Miletler ve Avrupa Konseyi’nin destekleriyle çekilen “O Zaman Ve Şimdi, 2010'da Sınırların Ve Farklılıkların Ötesinde” (Then And Now: Beyond Borders And Differences), SİYAD En İyi Belgesel Ödülü dahil birçok festivalden ödülle dönen ve İstanbul’un dinamiklerini, neo-liberal kentleşmesini sorgulayan Ekümenopolis ve Altın Palmiyeli yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un ve ödüllü yönetmenler Pablo Trapero, Jasmila Zbanic’in de yer aldığı Stories On Human Rights (İnsan Hakları Üzerine Hikayeler) gibi birbirinden çarpıcı filmler yer alıyor.

  Festivalde Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen Vicdan Filmleri projesinin 2010 yılı seçkisi, Türkiye’nin ilk liselerarası kısa film yarışmasını düzenleyen İstanbul Erkek Lisesi’ne gelen 400 kadar filmden yapılan kısa film seçkisi ve Galatasaray Üniversitesi’nin düzenlediği Sinepark Film Festivali’nin ödüllü filmleri seyircilerle buluşacak. Ayrıca Kultur&Art Initiative tarafından düzenlenen International Short Film Festival Detmold’e gelen 3500 kadar kısa film arasından seçilen filmlerin ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Get Your Own Picture projesi kapsamında 13-26 yaş arası Türk, Alman ve İspanyol gençler tarafından çekilen filmlerin özel gösterimleri yapılacak.

  10 Şubat akşamındaysa TISFEST Kısa Film Yarışması’na katılan 7 ülkeden 26’sı yabancı toplam 93 kısa film arasından Mert Fırat, Feza Çaldıran, Thomas Balkenhol, Beste Bereket, Jannicke Systad Jacobsen, Scott Hillier, Berke Göl, Thomas Woschitz ve Bennu Yıldırımlar tarafından belirlenen TISFEST’in en iyileri ödüllendirilecek. Büyük ödülün 1000 Euro olduğu yarışmanın final gecesinde genç yönetmenler, ödüllerini sinemanın ustalarının elinden alacak.

  Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kağıthane Şubesi desteğiyle gerçekleşen festivalin gösterim ve etkinlikleri 7-10 Şubat 2012 tarihleri arasında Pera Müzesi ve Robert Kolej’de yer alacak.

  Detaylı program için www.peramuzesi.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler:

  Teen International Shorts Festival

  Herhangi bir yorum ve oylama yapılmadı, ilk yorumlayan ve oylayan siz olun.

  5

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.ETKİNLİK TAKVİMİ