Cennetteki Çöplük

5

Cennetteki Çöplük
Kategori:Film Arşivi
Film Türü:Belgesel
Orjinal Adı:Der Müll im Garten Eden
Yönetmen:Fatih Akın
Film Süresi:85 dk.
Senaryo: Fatih Akın
Görüntü Yönetmeni: Bünyamin Seyrekbasan, Herve Dieu
Müzik: Alexander Hacke
Oyuncular: Hüseyin Alioğlu, Nezihan Haşlaman, Bülent Sağır, Bünyamin Seyrekbasan, Sibel Suiçmez, Başaran Gelişli, Şevval Sam, Bülent Aşçı
Dağıtım: Tiglon Film.


 • Vizyon Tarihi: 05 Ekim 2012

  Çamburnu Türkiye’nin Kuzey Doğusunda yer alan bir dağ kasabasıdır. Karadeniz’in ılıman ve nemli iklimiyle kutsanmış bu kasabanın sakinleri, etraflarını çevreleyen doğayla ahenk içinde yaşayarak, nesillerdir geçimlerini çay yetiştiriciliği ve balıkçılıktan sağlarlar.

  Bu cennet gibi köy, on yıl önce devletin köyün hemen üst tarafına bir çöplük alanı kurma kararıyla büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmıştır. Belirlenen bölgeye, belediye başkanı ve köylülerin protestolarına rağmen, hiç bir güvenlik önlemi alınmadan ve kurulum standardı olmadan çöp imha makinesi inşa edilmiştir. Bu olayın sonuçları kısa sürede gözle görülür bir hal almaya, köyün havası kirlenmeye ve suyu mikroplanmaya başlamıştır.

  Yağmur suları çöplüğün çevresinde biriken atık suları dağ yamacından aşağı doğru akıtmış ve ekim alanları yamacın alt tarafında olan çay yetiştiricileri bundan olumsuz olarak etkilenmişlerdir. Kısa sürede bu durumun sonuçları oldukça yıkıcı bir hal almaya başlamıştır.

  Bugün hâlâ her gün tonlarca çöp, bölgeye dökülmeye devam etmektedir.

  Cennetteki Çöplük, büyük şehir merkezinden uzakta yaşayan bir topluluğun cesaret ve mücadelesinin çarpıcı bir portresidir.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler:

  Cennetteki Çöplük

  Herhangi bir yorum ve oylama yapılmadı, ilk yorumlayan ve oylayan siz olun.

  5

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.ETKİNLİK TAKVİMİ