Harem’in Mücevherleri BKG Mağazalarında

Tarihler: 06 Temmuz 2012 Cuma ~ 06 Eylül 2012 Perşembe

Firma: BKG

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 6, 2012 ~ Eyl 6, 2012

‘Padişahın Evi: Topkapı Sarayı Harem-i Hümayunu’ sergisinde Osmanlı İmparatorluğu’nda özel bir yere sahip olan mücevherler ziyaretçilerle buluşurken, bu eserlerin birçoğunun replikası BKG Müze Mağazalarında satışa sunuluyor.

BKG ve TAV Havalimanları’nın ana sponsorluğunda Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü tarafından ülkemizde ve dünyada Harem’in hiç bilinmeyen yönlerini yansıtan ‘Padişahın Evi: Topkapı Sarayı Harem-i Hümayunu’ sergisi, Topkapı Sarayı’nın ikinci avlusundaki Has Ahırlar’da Osmanlı İmparatorluğu’nda önemli bir yere sahip olan ‘mücevherlere’ ev sahipliği yapıyor.

16’ncı yüzyıla ait ‘Altın Gerdanlık’tan 17’nci yüzyıla ait altın halhala; 18’inci yüzyıl Saray Hazinesi koleksiyonuna ait ‘Zümrüt Küpe’den 19’uncu yüzyıla ait ‘Murassa Yelpaze’ye, hatta Sultan II. Mahmut’un kızı Adile Sultan’ın ‘Elmas Broş’undan Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’nın Medine’deki sandukasına takılması için hazırlanan ‘Elmaslı Gelin Sorgucu’na kadar birçok eser sergide ziyaretçileri bekliyor.

Bu eserlere sahip olmak isteyenlerse BKG’nin Müze Mağazalarından replikalara ulaşabiliyor. Replika eserler arasında Mühür Kesesi, Kiryalfer Kalfanın Mührü, Pertevniyal Valide Sultan Mühür Yüzüğü, Necef Küpe, Murassa Yelpaze, Kanuni Sultan Süleyman Mührü, Kafesli Landon Harem Arabası yer alıyor.

Mücevherlerin Hikayesini Prof. Dr. Gül İrepoğlu Anlatacak

Harem’de günlük yaşamın, eğlencelerin ve geleneklerin anlatıldığı sergi süresince düzenlenecek seminerlere mücevherler de konu olacak. 10 Temmuz 2012 ve 11 Eylül 2012’de Prof. Dr. Gül İrepoğlu tarafından Topkapı Sarayı Müzesi Seminer Salonu’nda, 16.00 – 18.20 saatleri arasında “Harem ve Mücevher” seminerleri gerçekleştirilecek.

Seminerlere kayıt olmak için BKG’nin 0212 451 62 50 numaralı telefonunu aramak yeterli.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kuyumculuk Sanatı: Osmanlı yaşamında özellikle saray kadınlarının pek çok takı ve mücevher kullandığı, İstanbul’un fethinden sonra da yükselen gelirlerle beraber mücevher kullanımının arttığı görülmüş. Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın özellikle şehzadelik dönemlerinde kuyumculuk ile ilgilendikleri ve kuyumculuğun Osmanlı İmparatorluğu’nda en itibarlı meslek olduğu gözlemlenmiştir.

Harem’in Mücevherleri BKG Mağazalarında

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT