İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Enver, Talat ve Cemal Paşa’ların Anıları

Tarihler: 28 Ağustos 2006 Pazartesi ~ 31 Ağustos 2006 Perşembe

Firma: İş Bankası Kültür Yayınları

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 28, 2006 ~ Ağu 31, 2006
İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Enver, Talat ve Cemal Paşa’ların Anıları

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları “Enver Paşa’nın Anıları”, “Talat Paşa’nın Anıları” ve “Hatıralar- Cemal Paşa” adlı eserlerle tarihimizin bilinmeyen yönlerine ışık tutmayı sürdürüyor.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Enver, Talat ve Cemal Paşa’nın anılarını kendi kalemlerinden yayınlayarak tarih sever okuru geçmişimize doğru bir yolculuğa çıkarıyor. II. Meşrutiyet’in ilanında büyük rol oynayan ve daha sonra imparatorluğu dünya savaşına sokarak çöküşe giden sürecin başlatmasına sebep olan üç Osmanlı Paşasının anıları ilk kez bir dizi olarak yayınlanıyor.

ENVER PAŞA’NIN ANILARI
Hazırlayan: Halil Erdoğan Cengiz
ANI
KDV dahil fiyatı: 9 YTL
23 Temmuz 1908. Makedonya’nın Köprülü kazasında dağa çıkmış genç bir subay Meşrutiyet’i ilan eder. Bu subay, Enver Bey, başlattığı hareketin imparatorluğun kaderini kökten değiştireceğini ve kendi kaderinin de bu değişimle iç içe olduğunu bilmemektedir…
Enver Paşa bu sıcak günlerin ardından kaleme aldığı anılarında gençlik, öğrencilik ve subaylık yıllarından II. Meşrutiyet’e uzanan dönemi anlatıyor. Enver Paşa’nın Balkan Dağlarında çete kovalama ve çatışmalarla başlayan askerlik hayatı, Talat Bey’le tanışması, İttihat ve Terakki’ye girişi ve dağa çıkışı…

Kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde Cemal ve Talat Paşa’larla ülkeyi yöneten Enver Paşa’yı kendi kaleminden tanımamızı sağlıyor.

TALAT PAŞA’NIN ANILARI
Hazırlayan: Alpay Kabacalı
ANI
KDV dahil fiyatı: 12 YTL

Baş aktörlerini gözünden yakın tarihimizin en çalkantılı yılları: İttihat ve Terakki II. Meşrutiyet’le iktidara yürüyüşe başlamış; Talât Paşa, Enver ve Cemal Paşalarla birlikte devletin kaderini belirleyecek konumlara yükselmiştir… Ardından büyük kırılma noktaları gelir: Almanlarla ittifak… Yavuz ve Midilli olayıyla Birinci Dünya Savaşı’na giriş… Farklı cephelerde yaşanan yenilgiler…
Mondros Mütarekesi’nin ardından yerleştiği Berlin’de, hem iktidarda yaptıklarını anlatmak için, hem de ona yöneltilen suçlamalara karşı kaleme alınan Talat Paşa’nın bu sıcak yıllara dair anıları, Nisan 1919’da İstanbul’da gıyabında görülen savaş suçları davasında avukatının yaptığı savunmayla sona eriyor.

HATIRALAR-CEMAL PAŞA
Hazırlayan: Alpay Kabacalı
ANI
KDV dahil fiyatı: 17 YTL
Cemal Paşa baş aktörü olduğu pek çok tarihi olayı ilk ağızdan anlattığı anılarını yazmaya, “memleketin umumi siyasetinde” doğrudan doğruya etkili olmaya başladığı 1919’dan itibaren başlamıştır.
Osmanlı İmparatorluğu’nu yöneten üç büyük paşanın arasındaki hassas dengelere dair ipuçları sunan hatıralar, Fransızlar ve Almanlar’la ittifak çabaları, nüfus mübadelesi düşüncesinin doğuşu, I. Dünya Savaşı’na giriş, Gazze savunması, Arap isyanı, Suriye ve Filistin’in işgali gibi tarihimizin önemli dönemeçlerine dair pek çok ayrıntıyı barındırıyor.
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İş Bankası Kültür Yayınları’ndan Enver, Talat ve Cemal Paşa’ların Anıları

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT