Nesli Tükenmekte Olan Oyunlar Şişli %100 Ekolojik Pazar’da Yeniden Hayat Buluyor

Tarihler: 12 Ağustos 2009 Çarşamba ~ 12 Eylül 2009 Cumartesi

Firma: %100 Ekolojik Pazar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 12, 2009 ~ Eyl 12, 2009
Nesli Tükenmekte Olan Oyunlar Şişli %100 Ekolojik Pazar’da Yeniden Hayat Buluyor
15 Ağustos’tan itibaren her Cumartesi günü Şişli % 100 Ekolojik Pazar’da, saat 10:00-17:00 arasında, ahşap oyuncak atölyeleri düzenlenecek. Anne-babalar alışverişlerini yaparken çocuklar kendi oyuncaklarını yapmayı ve nesli tükenmekte olan oyunlar oynamayı öğrenecekler.

Tahta parçaları, saman ve çekiç zımpara ile kuş yuvası yapımı... Topaç yapma, boyama ve çevirme... Yıllardır Şişli %100 Ekolojik Pazar’da her Cumartesi oyuncak standı açan, “Gel Oyna” atölyesinin yaratıcısı Şule Senol, çocuklarla birlikte ahşap ağırlıklı doğal malzemeden oyun-eğitim araçları yaparak nesli tükenmekte olan oyun ve oyuncaklara can veriyor.

Oynanacak oyunlar ilgi ve beceriyi artıracak, çocukların sıkılmalarını engelleyecek şekilde çeşitli gruplara ayrılmış. Yoğurma etkinliklerinde balmumu, kil-seramik, kağıt hamuru yapımı; yaratıcı etkinliklerde artık materyaller, tahta parçaları ve çalı-çırpı ile tasarım yapılacak. Zihin-zeka oyunlarında, çocukların büyüklerle, arkadaşlarıyla veya tek başlarına oynayacakları oyunlar oynanacak. Boyama etkinliklerinde topaç, pazıl boyanacak, çizim etkinliklerindeyse çocuklar resim yeteneklerini konuşturacaklar.

Şule Şenol projeye, tıpkı masallarda olduğu gibi “Ondan Sonra” adını vermiş ve her Cumartesi günü saat “10’dan Sonra” başlayacak. Şenol, atölyenin fast-food oyuncakların tam tersi olduğunu söylüyor: “Gel Oyna’da günümüzde fast food kültüründe çocuklara verilenin tam tersi uygulanacak. Büyükler oyunun, ahşap oyuncağın sadece çocuklar için değil yetişkinler için de olduğunu görecekler. Çocuklar oynarken yetişkinler ya onları izleyecek, zaman zaman belki yardım edecek, ya da pazarda alışveriş yapıp, yemek yiyecekler.”

Çocukların yaptıkları oyuncaklar için oyuncak başına yaklaşık 5 TL alınacak ancak düzenlenecek seksek, ip atlama, çember çevirme gibi etkinliklere katılmak ücretsiz. Atölyeler ressam, heykeltraş, öğretmen, psikolog gibi konularında uzman kişiler tarafından verilecek. İsteyenler kendi malzemelerini getirebilir.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Şişli Belediyesi işbirliğiyle kurulan ve Türkiye’nin ilk %100 ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, her Cumartesi saat 07:00-17:00 arasında, İstanbul Şişli Bomonti’de, Bomonti Caddesi, Lala Şahin Sokak’ta (eski Tekel bira fabrikasının alt sokağı) kuruluyor.

Nesli Tükenmekte Olan Oyunlar Şişli %100 Ekolojik Pazar’da Yeniden Hayat Buluyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT