Dilek Ağacı

Tarihler: 09 Mayıs 2015 Cumartesi ~ 09 Mayıs 2015 Cumartesi 20:00

Yer: İş Sanat Kültür Merkezi

Ücret: 1. Kategori - 45.00 TL 2. Kategori - 34.00 TL 3. Kategori - 23.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: İş Kuleleri Levent Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 316 10 83

Web: http://http://www.isbank.com.tr

E Posta: issanat@isbank.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 9, 2015 ~ May 9, 2015

Geliri ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu'na bağışlanacak olan Dilek Ağacı gösterisi, 9 Mayıs'ta İş Sanat Kültür Merkezi'nde...

Günümüzde "insan-doğa yabancılaşması" çelişkisinden ve "doğa için mücadele etme" ironisinden hareketle kurgulanan gösteri, tarih öncesinden başlayarak insanın mutluluğunu, aşkını, üzüntüsünü, derdini doğa üzerinden nasıl ifade ettiğini, bu ilişkinin kendiliğindenliğini hatırlatmayı amaçlıyor.

ODTÜ'nün ilk öğrenci topluluklarından biri olarak 1961'de kurulan ve üyelerinin mezun olduktan sonra da halk bilimi alanındaki çalışmalarını ve birlikteliklerini sürdürdüğü Türk Halk Bilimi Topluluğu, her yıl güncel bir temayı, halk kültürü ögelerini kullanarak sahneye koyuyorlar. 9 Mayıs'ta gerçekleşecek olan 2015 yılı gösterisi doğayı konu alan Dilek Ağacı...

Neden Doğa? Neden Dilek Ağacı?
Doğanın bir parçası olarak, temel ihtiyaçlar açısından doğadaki herhangi canlıdan farkı olmayan, doğayla beslenen insanoğlu önce uygarlık adına doğayı tüketti; şimdilerde yine uygarlık adına doğayı kurtarmak için mücadele ediyor.

Oysa Anadolu kültürü bu yakın ilişkiyi ortaya koyan türkü, halk oyunu, mani ve köy seyirlik oyunlarıyla dolu... Baharın gelişiyle yaşadığı mutluluğu türküsüyle, esen yelle salınan başakları halk oyunlarıyla, eğlencesini ördeklerin hareketlerini öykünerek anlatan Anadolu insanı doğadan uzaklaştı, kuş sesini, söğüt altını, pınar başını, sarı yıldızı unuttu; üstelik yerine koyduklarını sürekli kılmak için doğayı tüketmeye devam ediyor. 

Gösteri, Şaman ritüellerindeki ağaç-insan ilişkisinden başlayarak doğa sevgisinin Anadolu insanının ortak duygusu ve ifade aracı olduğunu türküler, danslar ve seyirlik köy oyunlarıyla hatırlatıyor; kaybolan değerlerimizin altını çiziyor ve bu değerleri yeniden bulmayı diliyor. Bu dilekler, oyuncu ve seyircilerin katkılarıyla, Anadolu kültürünün en önemli unsurlarından olan Dilek Ağacı'nda ete kemiğe bürünüyor; doğa için mücadeleyi anlamlandırıyor. 

9 Mayıs'ta İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri'nde sahnelenecek olan Dilek Ağacı gösterisi kasım ayında Ankaralılar ile de buluşacak.

Gelirinin ODTÜ THBT’li öğrencilerin eğitimlerinde kullanılmak üzere Eymir Kültür Vakfı bünyesinde oluşturulan Burs Fonu'na aktarılacağı gösterinin biletleri satışta...

Dilek Ağacı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT