Herkesin Kendi Bakış Açısı Var

Tarihler: 11 Aralık 2015 Cuma ~ 10 Ocak 2016 Pazar

Yer: İstanbul Modern Sanat Müzesi

Adres: Meclis-i Mebusan Cad., Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo 4, 34433, Karaköy, 34433 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 73 00

Web: http://www.istanbulmodern.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 11, 2015 ~ Oca 10, 2016

İstanbul Modern’in yeni Genç İstanbul Modern etkinliği Henri Cartier- Bresson’dan esinleniyor

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla on sekizincisini gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern etkinliklerini “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” başlıklı fotoğraf sanatını keşfe odaklanan program ile sürdürüyor.

13 Ekim 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında 6-12 yaş grubundaki çocuk ve ailelerine yönelik düzenlenen program, fotoğraf sanatçısı Henri Cartier-Bresson’dan esinleniyor. Manzara, portre ve çektiği önemli olayların fotoğrafları ile tanınan, Magnum fotoğraf ajansının kurucusu sanatçı Henri Cartier-Bresson’un yazılarında ve röportajlarında söz ettiği, fotoğrafı çekerken deklanşöre basılan an, yani “karar anı”nı belirleyen unsurlar bu programda mercek altına alınıyor.

Program Fotoğraf Stüdyosu, Küçük Sahneler Yaratmak, Farklı Kompozisyonlar” ve Işık adlı dört aşamadan oluşuyor. Çocuklar ve aileler bu programa katılarak, kadrajı belirleme, pozlama, derinlik, denge ve ışık kavramlarını ele alan uygulamalara katılarak kendi bakış açılarını keşfetmeye çalışıyor.

Programın Fotoğraf Stüdyosu adlı bölümünde çocuklar ilk olarak kendilerine kartondan vizörler hazırlıyor. Vizörlerle etraflarını gözlemlemelerinin ardından, çeşitli fotografik görüntülerin önüne geçerek poz belirliyor, fotoğraflıyor ve bir sanatçının fotoğrafı çekmeye karar verdiği anların neler olabileceğini tartışıyorlar. Küçük Sahneler adlı bölüm fotografik görüntülerin önüne minyatür nesneler yerleştirerek bir tür “sahne” yaratımına odaklanıyor. Çocuklar bu aşamada görüntüde derinliğin nasıl değişebileceğini ve bunun fotoğrafın anlatım dilini nasıl belirleyebileceğini sorguluyor. Farklı Kompozisyonlar bölümü, görüntülerin detaylarına ve bütününe dikkat çekiyor. Işık adlı bölümde ise çocuklar fotoğrafın oluşmasında ve anlatım dilindeki etkilerinde ışığın rolünü gözlemliyor.

Henri Cartier-Bresson (1908-2004)

Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson 1908 yılında Canteloup-en-Brie, Fransa’da doğdu. Temel eğitimini aldıktan sonra resme olan ilgisi nedeniyle, André Lhote Akademisi’nde resim; İngiltere’ye giderek Cambridge Üniversitesi’nde sanat ve edebiyat dersleri aldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1947’de Robert Capa, David Seymour ve George Rodge ile birlikte dünyanın en önemli fotoğraf ajanslarından olan Magnum Photos’u kurdu. Dünyanın çeşitli ülkelerine giderek manzara, portre ve önemli olayların fotoğraflarını çekti. Henri Cartier-Bresson’un üslubundaki en dikkat çekici özellik, fotoğrafı çekerken deklanşöre bastığı ve “karar anı” dediği ana atfettiği önemdir.

GENÇ İSTANBUL MODERN

Genç İstanbul Modern, İstanbul Modern’in Paris’teki Centre Pompidou işbirliğive Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği bir eğitim programı dizisidir. Taşın İçinde Saklı Kuş, Ayın Altında, Dokunduğum Dünya, Oyunbaz Nesneler, Matisse-Picasso, Su İçinde Suluboya, Işığın Sihri, Tasarım Atölyesi, Sanat Sirki, Sanat Fabrikası, Module Home, Blobterre, Meka-Kolaj, Hareketin Büyüsü, Harflerin Dünyası, Havalı Nesneler ve Plastik Bahçe adlı atölye çalışmalarını tamamlayan Genç İstanbul Modern, çocuk ve aileleri Herkesin Kendi Bakış Açısı Var başlıklı 18. etkinliğiyle ağırlıyor.

Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan Herkesin Kendi Bakış Açısı Var başlıklı program, 13 Ekim 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini anlıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle nesneleri keşfediyor, etkileşimli oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor.

Herkesin Kendi Bakış Açısı Var adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına ücretsiz olarak düzenleniyor.

Cumartesi günleri saat 10.30, 13.00, 15.00’te çocuklar, pazar günleri ise 10.30’da çocuklar ve 13.00’te aileler için düzenlenen program, ücretli olarak gerçekleştiriliyor. Bir saat süren “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” atölyelerine 25 çocuk ya da 15 aile katılabiliyor.

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için: 0212 334 73 41

Herkesin Kendi Bakış Açısı Var

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT