III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali

Tarihler: 16 Aralık 2011 Cuma ~ 20 Aralık 2011 Salı

Yer: Çeşitli Mekanlar

Ücret: III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında tüm etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Telefon: Rezervasyon: Zeynep Küçükakdere 0212 347 07 39 ve

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 16, 2011 ~ Ara 20, 2011

Mistisizm, aşk ve sanat üçgeninde farklılıkları kabullenmenin ve hoşgörünün sanatsal sunumu olan III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali başlıyor.

“Aşk her yerde aşk, inanç her yerde inanç, sanat her yerde sanattır. Aşkla Sanata!…” temasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen festival, 16-20 Aralık tarihleri arasında, Tarihi Yarımada’nın en mistik mekânlarında gerçekleşecek.

Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Kızlarağası Medresesi festival mekânlarından sadece birkaçı.

Aya İrini’de Sema’nın sesinden Mevlid!
Festivalin ilk günü olan 16 Aralık Cuma günü saat 18.30’dan itibaren 2 ayrı mekânda 3 etkinlik gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü resim sanatçısı İsmail Acar’ın Türk İslam Eserleri Müzesi’nde “Semâ” isimli sergisi açılacak. 50 yağlı boya tablodan oluşan sergi, ziyaretçilerini semazen resimleri eşliğinde tasavvufun derinliklerine doğru yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor.

Aynı akşam saat 20.00’de, taş plak sesli Sema, son peygamber Hz. Muhammed’e yazılan Mevlid-i Şerif ve yaratılanı yaradandan ötürü hoşgören Yunus Emre’nin ilahileriyle Bizans’ın en büyük ibadethanesi Aya İrini’de sanatseverlerle buluşacak.

Ensemble Galatia ile Orta Çağ mistizmine bir yolculuk
“Ensemble Galatia”; müziğin kilise tarafından günah kabul edildiği Ortaçağ’ın şarkılarını, Ortaçağ’ın enstrümanlarıyla 16 Aralık akşamı saat 21.00’de Aya İrini’de seslendirecek. Adını Antik Krallık Galatia’dan alan topluluk, konser için hazırladığı özel seçkide, büyük ölçüde kaybolmuş dönem dillerini bugüne taşıyan farklı tınılarla dinleyenlerin kulaklarının pasını silecek. Ensemble Galatia konserini farklı kılan bir başka özellik ise seslendirdiği şarkıların hikayelerini de dinleyiciyle paylaşıyor olması.

Derviş’in Değişimi
Dansçı ve koreograf Ziya Azazi, Sufizm’de anlatılan temel yolculuk prensiplerini göz önünde bulundurarak sahnelediği “Dervish in Progress” başlıklı gösterisi ile 18 Aralık’ta, saat 20.00’de Aya İrini’de olacak. Azazi bu eşsiz gösterisinde adeta dervişin vardığı son noktanın keyfine varmasını resmediyor.

Manas’ın kalbinden öz Türkçe “ır”lar
Adını Kırgızistan’la Çin’i birbirine bağlayan ve “Kutsal Dağlar” anlamına gelen sıra dağlardan alan Tengir Too, öz Türkçe seslendireceği destanları, kahramanlık ve aşk hikayeleri ile süsleyecek. 18 Aralık Pazar akşamı saat 21.00’de Aya İrini’de gerçekleşecek konserde topluluk mistik öğelerle süslü destansı müziklerini, geleneksel çalgılarıyla icra edecek.

İran Sinemasının muhalif yönetmeni Kemal Tebrizi Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde olacak.
Kamerasıyla İranlılara İslam Devrimi’nin gerçekte nasıl olması gerektiğini gösteren, sisteme yönelik başarılı taşlamalarıyla güldürürken düşündüren, insan odaklı filmleriyle sadece ülkesinde değil tüm dünyada yankı uyandıran İran sinemasının başarılı yönetmeni Kemal Tebrizi, 19 Aralık Pazartesi akşamı, saat 18.30’da Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Mistik Sanat Festivali kapsamında Kemal Tebrizi’nin “Şeyda” isimli filminin de aralarında 9 film Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gösterimde olacak. 18 – 19 - 20 Aralık tarihlerinde izleyiciyle filmlerin isimleri şöyle: Sonsuzluk ve Bir Gün, Kurdun Günü, İşaretler ve Mucizeler, Mim Misli Mader(Annem Gibi), Şeyda, Beyaz Oda, Saklı, Dinle Ney’den, Birleşen Yollar, Sonsuzluk ve Bir Gün.

Festival kapsamında Resul Molla Kulipur'un yönettiği ve Veysel Karani’yi konu alan Mim Misli Mader(Annem Gibi) filminin Türkiye’de ilk gösterimi 19 Aralık’ta, saat 15.30’da Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek.

Şairin “Dönemeç”i
III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında Serhat Üstündağ’ın yazdığı ve Engin Kurt’un yönettiği “Dönemeç” isimli tiyatro oyunu 17 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00’de Eminönü Halk Eğitimi Merkezi’nde sahnelenecek. Dönemeç, bohem bir hayat yaşayan ve bunalımları içinde savrulan bir şairin iç dünyasına yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Yerebatan’da şiir gibi bir akşam
Harun Yöndem, Yusuf Ziya Özkan ve Emin Baykırkık’ın okumaları ve Hayal Musiki Korosu’nun tınılarıyla hayat bulacak olan şiirler, 20 Aralık Salı akşamı, saat 19.30’da İstanbul’un en mistik mekanlarından biri olanYerebatan Sarnıcı’nda yankılanacak.

Mistik Sayfalar
Değişik din ve kültüre ait birçok kitabın sunulacağı sergi, 16-20 Aralık tarihleri arasında Kızlarağası Medresesi’nde gezilebilecek.

III. Uluslar Arası Mistik Sanat Festivali 16-20 Aralık 2011 İstanbul Program Akışı
SERGİLER

16 Aralık Cuma, 18.30
Resim Sergisi Açılışı
Yer: Türk İslam Eserleri Müzesi
İSMAİL ACAR
“Semâ”
(Sergi festival süresince açıktır)

16- 20 Aralık (11.00-19.00)
MİSTİK KİTAPLAR SERGİSİ
Kızlarağası Medresesi (Türkiye Yazarlar Birliği)

KONSERLER
Yer: Aya İrini
16 Aralık Cuma, 20.00
SEMA

16 Aralık Cuma, 21.00
ENSEMBLE GALATIA

TİYATRO TEMSİLİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
17 Aralık Cumartesi, 20.00
“Dönemeç”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
18 Aralık Pazar, 13.30
“Sonsuzluk ve Bir Gün”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
18 Aralık Pazar, 15.30
“Kurdun Günü”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
18 Aralık Pazar, 17.30
“İşaretler ve Mucizeler”

KONSERLER
Yer: Aya İrini
18 Aralık Pazar, 20.00
Ziya Azazi Dans Gösterisi
“Dervish in Progress”

18 Aralık Pazar, 21.00
TENGIR TOO

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
19 Aralık Pazartesi, 13.30
“Şeyda”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
19 Aralık Pazartesi, 15.30
“Mim Misli Mader(Annem Gibi)”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
19 Aralık Pazartesi, 17.00
“Beyaz Oda”

SİNEMA SÖYLEŞİSİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
19 Aralık Pazartesi, 18.30
Kemal Tebrizi

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
20 Aralık Salı, 13.30
“Saklı”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
20 Aralık Salı, 15.30
“Dinle Ney’den”

FİLM GÖSTERİMİ
Yer: Eminönü Halk Eğitim Merkezi
20 Aralık Salı, 17.30
“Birleşen Yollar”

ŞİİR DİNLETİSİ
MİSTİK ŞİİR AKŞAMI

Yer: Yerebatan Sarnıcı
Hayal Musiki Korosu Eşliğinde
(Harun Yöndem, Yusuf Ziya Özkan, Emin Baykırkık)

III. Uluslararası Mistik Sanat Festivali

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT