Kanatlar

Tarihler: 24 Mayıs 2012 Perşembe ~ 26 Mayıs 2012 Cumartesi 13 Mayıs Saat: 15.00, 24 Mayıs Saat: 19.00, 26 Mayıs Saat: 14.00

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Nereden Alınır: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 24, 2012 ~ May 26, 2012

Pera Film, 2 Mayıs – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında, Pera Müzesi’nde sergilenen Goya, Zamanının Tanığı, Gravürler ve Resimler sergisine paralel film gösterimlerine Ah! Ne Tatlı Savaş; Sinema, Savaşın Felaketlerine Yoğunlaşıyor programı ile devam ediyor.

Program savaş konusuna ve savaşın yıkımlarına odaklanıyor. Bu serginin de bir parçası olan Goya’nın gravür serisi Savaşın Felaketleri, savaşı zaferden tamamen azade bir biçimde gösteriyor; savaşın bu görsel ifadesinde şövalyece teselliler yok, din merhametsiz ve kederin sonunda kimse günahlarından arınmıyor.

Bu gravür serisine paralel olarak seçilen filmler de sinemanın savaşa mahsus her türlü felaket etrafında şekillenen başyapıtlarından oluşuyor. Savaş hikayeleri, tarihin çeşitli hayati ve anlamlı olaylarından alınmış: Amerikan İç Savaşı, 1905 Rus İhtilali, Birinci Dünya Savaşı, İspanya İç Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı. Program, muhteşem anlatı ve teknik başarılara sahip çığır açıcı öyküleme yöntemlerini içeriyor ve savaşın sebep olduğu şiddet, trajedi, felaket ve kayıpları ortaya seriyor.

Kanatlar
Wings

Yönetmen / Director: William A. Wellman
Oyuncular / Cast: Clara Bow, Charles 'Buddy' Rogers, Richard Arlen
ABD / USA, 1927, 139’, siyah-beyaz/ black and white
Sessiz / Silent

Kanatlar en iyi film dalında Oscar ödülü kazanan iki sessiz filmden biridir; diğeri ise 84. Oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü kazanan Artist’tir. 1927 yılında gösterime giren bu zarif sessiz film klasiği, en iyi film dalında Oscar kazanan ilk film olma şöhretine sahip. Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen film, muhteşem oyunculuk ile inanılmaz dublörler ve büyüleyici hava çekimlerini bir araya getirerek romantizm, erkek dostluğu, kahramanlık, trajedi ve savaş mezbahalarında masumiyetin kaybı üzerine sofistike ve sürükleyici bir hikaye sunuyor.

Orta sınıfa mensup delikanlı Jack Powell (Buddy Rogers) ile zengin delikanlı David Armstrong (Richard Arlen), lisenin en güzel kızı Sylvia Lewis (Jobyna Ralston) için rekabet etmekte, bu sırada daha canlı bir mizaca sahip olan Mary Preston’ın (Clara Bow) Jack’e duyduğu aşk fark edilememektedir. Savaşın çıkması ile herkesin hayatı değişir. Film tarihinin, aralarında Amerikan Havacılık Kuvvetlerinde görevli dublörlerin oynadığı bazı çok tehlikeli muharebe çekimlerinin de bulunduğu en iyi savaş sahnelerinden bazılarını içeren Kanatlar, Amerikan sinemasının değeri yeteri kadar bilinmemiş başyapıtlarından biri olarak yüksekten uçan bir eser. Film, savaş sırasında genç ve yürekli olmanın güzel bir portresini sunuyor.

Kanatlar

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT