Karşıdan Bakış – Göç Filmleri Seçkisi

Tarihler: 20 Ekim 2011 Perşembe ~ 30 Ekim 2011 Pazar

Yer: İstanbul Modern

Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası 305, Antrepo No: 4 İstanbul Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 334 73 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 20, 2011 ~ Eki 30, 2011

Türkiye’den Almanya’ya göçün 50. yıldönümü nedeniyle Goethe-Institut'un düzenlediği etkinlikler çerçevesinde gerçekleşecek Karşıdan Bakış/Der andere Blick isimli film seçkisi, 11-14 Ekim tarihleri arasında Ankara’da, 17-20 Ekim tarihleri arasında İzmir’de ve 20-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, İstanbul Modern Sinema’da seyirciyle buluşacak.

Küratörlüğünü sinema yazarı Engin Ertan’ın yaptığı seçki; göç çerçevesinde Almanya ve Türkiye arasındaki bağa ve kültürel alışverişe odaklanıyor. Bu dönem dâhilinde çekilmiş Türk ve Alman filmlerinde diğer ülkeden karakterlerin nasıl temsil edildikleri, seçkinin çıkış noktasını oluşturuyor. Seçki, birbirinden çok farklı türlerden örnekler ve farklı zamanlara ait hikâyeler aracılığıyla, birbirimizi nasıl gördüğümüz ve algıladığımız fikrine yoğunlaşıyor.

Gösterim programının İstanbul ayağının açılışını yapacak filmler, Halit Refiğ’in yönettiği 1969 yapımı “Bir Türk’e Gönül Verdim” ve Jörg Gförer’in yönettiği 1986 yapımı “Ganz unten/En Alttakiler”. “Bir Türk’e Gönül Verdim”, çocuğunun babası olan Türk göçmen işçinin peşinden Kayseri’ye gelen ve burada Türk kültürünün etkisi altında kalan Alman bir kadının hikâyesini anlatıyor. “En Alttakiler” ise Günter Wallraff’ın 80’li yıllarda çok ses getiren aynı isimli kitabının belgesel versiyonu. Wallraff, bir Türk göçmen işçi kılığında Almanya’da çeşitli işlerde çalışmış ve deneyimlerini kitabında aktarmıştı. Göçmen işçilerin sorunlarına içeriden bir bakış sunmayı hedefleyen kitap ve ondan uyarlanan film, o dönemde Türkiye’de de yayımlanmış ve vizyona girmişti.

Seçkide Yer Alan Filmler:
Bir Türk’e Gönül Verdim

Türkiye, 1969, siyah-beyaz
Yönetmen: Halit Refiğ
Oyuncular: Ahmet Mekin, Eva Bender, Seden Kızıltunç, Bilal İnci
Türkçe
20 Ekim Perşembe, saat 17.00
Eva ve Almanya’da konuk işçi olan İsmail bir çifttir. Bir süre sonra Türkiye’ye dönmeye karar veren İsmail, Eva ve ortak çocuklarını Almanya’da bırakır. Eva iki yıl aradan sonra İsmail’in peşinden Türkiye’ye gider ve onu memleketi Kayseri’de arar. Sonunda bulur da, ama İsmail evlenmiştir. Eva yabancı bir ülkede başının çaresine bakmak zorunda kalır. İşçi olarak Almanya’ya gitme hayalleri kuran Mustafa, kadına yardım eder. Eva yavaş yavaş Mustafa’ya aşık olduğunu ve Türk kültürüne hayran kaldığını fark eder.

En Alttakiler (Ganz Unten)
Almanya, 1986, 100’, renkli
Yönetmen: Jörg Gförer
Türkçe dublajlı
20 Ekim Perşembe, saat 19.00
Günter Wallraff uluslararası başarı elde eden kitabı En Alttakiler’de Almanya’daki yabancı düşmanlığını ele alır. Türk işçisi Ali olarak çeşitli işlere girip çıkan Wallraff, bu arada konuk işçilerin sık sık maruz kaldıkları sömürü ve düşmanlığa da tanık olur. Wallraff kitabında göçmenlerle yaptığı söyleşilere de yer verir. Belgeselde ise gizli kamerayla çekilen görüntüler ve sonradan yapılan söyleşiler yer alıyor. Kitap ve film Türkiye’de büyük ilgi görmüştü.

İstanbul Hatırası (Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul)
Almanya, 2005, 90’, renkli, 35mm
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Alexander Hacke, Baba Zula, Duman, Erkin Koray, Ceza, Mercan Dede
Almanca/ Türkçe
21 Ekim Cuma, saat 13.00
Bu belgesel filmde, yönetmen Fatih Akın ve müzisyen Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) İstanbul’a giderek, bütün dünyadan sanatçılar, müzisyenler, DJ’ler ve sinemacılar için bir çekim merkezi haline gelen Boğaz kıyısındaki metropolün müzik kültürünün izini sürüyor.

Kebab Connection
Almanya, 2004, 91’, renkli, 35mm
Yönetmen: Anno Saul
Oyuncular: Nora Tschirmer, Denis Moschitto, Güven Kıraç, Adnan Meral, Sibel Kekili
Almanca, İngilizce ve Türkçe altyazılı
21 Ekim Cuma, saat 15.00
Hamburg’un Schanzenviertel semtinde yaşayan İbo (İbrahim) tutkulu bir Bruce Lee hayranıdır. İlk Alman Kung Fu filmini çekerek sinema tarihine geçmeyi aklına koyan İbo bu hedefine, amcası Ahmet’in dönerci dükkanı için çektiği bir reklam spotuyla yaklaşır. Amcası durumdan hiç hoşnut olmasa da, spottan büyülenen sinema izleyicileri gösterimlerden sonra Ahmet’in dönerci dükkanına akın eder. İbo’nun aniden üne kavuşurken sevgilisi Titzi beklenmedik bir biçimde hamile kalır. Ancak İbo, babalık sorumluluğunu taşıyamaz.

Almanya Acı Vatan
Türkiye, 1979, 85’, renkli
Yönetmen: Şerif Gören
Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Rahmi Saltuk, Suavi Eren, Mine Tokgöz
Türkçe
21 Ekim Cuma, 19.00
Yalnızca para kazanmak için Almanya’da bir robot gibi çalışan Güldane Türkiye’de yaz tatilini geçirirken, Almanya’ya gitmek isteyen Mahmut’la tanışır. Mahmut, Güldane’ye onunla anlaşmalı evlilik yapması için yüklü miktarda para teklif eder. Güldane hiç düşünmeden teklifi kabul eder. Almanya’ya döndükten sonra Güldane önce Mahmut’la hiç ilgilenmez. Ancak sonradan kendisini taciz eden bir Türk’ten kurtulmak için Mahmut’la yakınlaşır. Böylece gerçekten karı-koca olurlar. Bir halk türküsünün adı olan Almanya Acı Vatan, uzun süre Türkiye'den Almanya'ya göç edenlerin sloganı olmuştu.

Haydut (Der Schut)
Almanya/Fransa/İtalya/Yugoslavya, 1964, 107’, renkli
Yönetmen: Rober Siodmak
Oyuncular: Lex Barker, Marie Versini, Ralf Worter, Rik Battaglia, Dieter Borsche
Almanca, Türkçe altyazılı
23 Ekim Pazar, saat 13.00
Maceraperest Kara Ben Nemsi Efendi ile beceriksiz ve sakar arkadaşı Hacı Halef Ömer bir arkadaşlarının kaçırıldığını öğrenince Arnavutluk yollarına düşerler. Arkadaşlarını, “Haydut” namıyla Balkanlar’a korku salan bir caninin adamları kaçırmıştır. Gözüpek atlılar daracık patikalarda heyecanlı bir sürek avı başlatır. Haydut, Karl May’ın Şark Çemberi dizisindeki aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Sahte Cennete Veda
Almanya, 1989, 96’, renkli, 35mm
Yönetmen: Tevfik Başer
Oyuncular: Zuhal Olcay, Brigitte Janner, Ruth Ólafsdóttir
Almanca
23 Ekim Pazar, saat 15.00
Kocası tarafından aşağılandığı, hırpalandığı ve tecavüze uğradığı için korku içinde yaşayan Elif’in işkencecisini öldürmekten başka çaresi kalmamıştır. Altı yıl hapis cezası alan Elif kadınlar hapishanesinin kaba ve şiddet dolu dünyasında ayakta kalmaya çalışır. Ancak zamanla cezaevinin küçük dünyasını, içinde büyüdüğü Türk toplumunun katı değer yargılarının ötesinde, kişisel gelişimi için korunaklı bir alana dönüştürmeyi başarır. Almanca öğrenir, arkadaş edinir ve erkekler koğuşundan bir hükümlüye aşık olur. Ama mutluluğu ve daha iyi bir gelecek umudu fazla sürmez: Ağır hapis cezası almış bir yabancı olarak sınır dışı edileceğini öğrenir. Türkiye’de ise Elif hakkında kocasını öldürdüğü için yeni bir dava açılmıştır.

Berlin in Berlin
Almanya/Türkiye, 1992/1993, 99’, renkli
Yönetmen: Sinan Çetin
Oyuncular: Hülya Avşar, Armin Block, Cem Özer, Aliye Rona
Türkçe
23 Ekim Pazar, saat 17.00
Thomas bir kavga sırasında yanlışlıkla Mehmet’i öldürür. Özür dilemek için Mehmet’in ailesini evlerinde ziyaret eder. Mehmet’in kardeşi intikam planları yapmaktadır, ama Türk geleneklerine göre Thomas’ı evlerinde konuk olduğu sürece öldürmesi imkansızdır. Thomas bunu öğrenince evden ayrılmamakta ısrar eder. Sinan Çetin’in gelenekleri tiye alırken, bir yandan da iki farklı kültürün ve ölüm ile yaşamın aslında ne kadar birbirine yakın durduğunu göstermeye çalıştığı Berlin in Berlin gişede büyük başarı sağlamıştı.

Bahtı Açık (Auf der Sonnenseite)
Almanya, 2008, 87’, renkli
Yönetmen: Richard Huber
Oyuncular: Mehmet Kurtuluş, Peter Jordan, Aykut Kayacık, Burak Yiğit
Almanca, Türkçe altyazılı
27 Ekim Perşembe, saat 13.00
Cenk Batu aylardır görünürde ciddi bir iş adamı olan Petermann adına gizli ve riskli bir görev üstlenmiştir. Cenk tam şirketin tepesinde yer alanların arasına girmek üzereyken, acımasız bir liyakat sınavında başarısız olur. Tam da o sırada şefi Uwe kendisine yeni bir görev verir:

Karşıdan Bakış – Göç Filmleri Seçkisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT