Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ağustos Ayı Film Gösterim Programı

Tarihler: 19 Ağustos 2009 Çarşamba ~ 22 Ağustos 2009 Cumartesi Saat: 21:00

Yer: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Nereden Alınır: www.nazimhikmetkulturmerkezi.org

Adres: Bahariye Cd. Ali Suavi Sk. (Sanatkârlar Sk.) No: 07 Kadıköy Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 414 22 39

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 19, 2009 ~ Ağu 22, 2009
Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ağustos Ayı Film Gösterim Programı

VENEZUELÂ FİLMLERİ HAFTASI
19-22 Ağustos 2009 NHKM / Bahçe

Colomb’dan bu yana sömürgecilik ve emperyalizm kıskacındaki bu topraklarlarda ilk devrim ateşi 1959’da Küba’yla meyvesini vermişti. Ancak 1999’dan bu yana Hugo Chavez liderliğindeki Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ile birlikte kesik damarlarını toplayan bir kıta adım adım yol almaya başladı.

“Ben bir askerim; sizler, yani halk benim önderimdir. Ben size, eğer beni yarı yolda bırakmazsanız, ömrümün sonuna dek hizmet ederim demiştim. Siz benim kaderimi ve politik geleceğimi belirlediniz. Ben de size hizmet etmeye devam edeceğim” Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Karakas`taki Miraflores Başkanlık Sarayı`nın balkonundan coşkulu kalabalığa bu şekilde sesleniyordu 15 Şubat 2009 referandumunun ardından.

Latin Amerika’daki yeni dalganın başlangıcını ’89 Karakas olaylarından itibaren ele alan bu filmlerle ABD’nin burnunun dibinde eşitlik ve özgürlük mücadelesinin nasıl verildiğini, emperyalizm kaynaklı darbe ve muhalefet hareketlerinin durumunu, Bolivarcı Devrim’i ve “Latin Amerika’daki Yeni Dalgayı” anlamaya çalışacağız.

19 Ağustos Çarşamba 21:00
EL CARACAZO /CARACAS OLAYLARI
SÜRE: 110 dk
YÖNETMEN: Roman Chalbaud
YIL: 2005

1989 27 Şubat`ı Venezuelâ tarihinde özel bir yer taşıyor. Tüm Lâtin Amerika`yı sarsan iktisadi krizler, siyasal çürüme,"toplumsal patlama" olarak adlandırılan sosyal olaylara kaynaklık etmişti. 1980`lerde. En çok bilineni Arjantin`de yaşananlar... İste 27 Şubat 1989, zamlara, maaşların ödenmemesine, IMF dayatmalı yeni ekonomi paketlerine tepki olarak Venezuela`lı yoksulların sokağa döküldüğü tarih. Ancak egemen sınıfın yanıtı çok şiddetli oluyor. Öyle ki, bu toplumsal hareketlenmeye verilen yanıt bir katliama dönüşüyor. "El Caracazo"nun en ilginç özelliklerinden biri, ordu, polis teşkilatı gibi kurumlar içinde, halkçı bir damarın nasıl şekillendiğine dair ortaya koyduğu ip uçları...
Venezuela`yı, Chavez`i, Lâtin Amerika`yı daha iyi anlamak için bu filmi kaçırmayın!

20 Ağustos Perşembe 21:00
CHAVEZ, VENEZUELA VE YENİ LATİN AMERİKA
SÜRE: 53 dk
YÖNETMEN: ALEİDA GUEVERA
YIL: 2005

Che Guevara`nın kızı Aleida`nın 2002 Nisan`da Venezuela`da Chavez karşıtı karşı-devrimden sonra Hugo Chavez ile yaptığı uzun görüşme. Bolivarcı Devrim, Venezuela`nın ABD ile ilişkileri ve yani Latin Amerika`nın nasıl şekilleneceği üzerine...

21 Ağustos Cuma 21:00
DEVRİM TELEVİZYONDAN YAYINLANMAYACAK
SÜRE: 74 dk
YÖNETMEN: Kim Bartley & Donnacha O`Brian
YIL: 2003

İki İrlandalı yönetmen tarafından hazırlanan "Devrim Televizyondan Yayınlanmayacak (Chavez: Darbenin İçinden)" belgesel filmi, Nisan 2002`de Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez`e karşı düzenlenen Amerikan destekli başarısız "askeri-medyatik" darbe girişimi konu almaktadır. Darbeden altı ay önce, Chavez hükümeti hakkında bir belgesel yapmak üzere Venezüella`ya gelmiş olan İrlanda RTE`sinden (Radio Telifís Éireann) bir grup televizyoncu, darbe esnasında başkanlık sarayındaydılar. Böylece darbe girişimini, darbecilerin, onları destekleyen Amerikan yönetimi sözcülerinin ve onlara direnen Chavez yanlılarının açıklamalarıyla birlikte anı anına kaydetme imkanına sahip oldular ve ortaya bu önemli belgesel film çıktı.

22 Ağustos Cumartesi 21:00
VATANDAŞLIK PULU
SÜRE: 23,31
YÖNETMEN: Diego Valasco
YIL: 2000

Komedi-kısa film, bir gencin kimliğine pul alıp askerlik belgelerini düzenlemek için bürokrasi içinde yaşadıkları...

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ağustos Ayı Film Gösterim Programı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT