SALT Beyoğlu’nda Film Gösterimleri

Tarihler: 16 Kasım 2011 Çarşamba ~ 30 Kasım 2011 Çarşamba

Yer: SALT Beyoğlu

Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 76 05

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 16, 2011 ~ Kas 30, 2011

SALT Beyoğlu, İstanbullaşmak sergisine paralel olarak hazırlanan 90 etkinliği kapsamında belgesel film gösterimleri düzenliyor. Seçkisi Mustafa Özen’in katkılarıyla hazırlanan 90 film gösterimleri, 30 Kasım’a kadar her çarşamba ve perşembe akşamı saat 18:30’da, SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösteriliyor. Dünya kentlerinde olan biteni izleyiciyle buluşturan filmler; kente dair farklı algılarla, kentsel mekânın coğrafi ve kültürel zenginliklerini ele alıyor.

“90” Film Gösterim Programı

Asmara Eritrea
Caterina Borelli
16 Kasım Çarşamba 18:30
2008 yapımı, 64’
Doğu Afrika ülkesi Eritre’nin başkenti Asmara, mimari bir cevher olarak tanınıyor. Filmde, farklı kesimlerden Asmaralılar kentin rehberliğini yapıyor, izleyiciyi seçtikleri mekânlara götürüyor. Kendi Asmaralarını anlatarak, kişisel hatıralarını kamusal mekânlarla ilişkilendiriyor ve kentsel çevreye özgün anlamlar atfediyor. “Halkı oluşturan farklı deneyimler korosu” olarak tanımlanabilecek anlatımlarla, ülkenin kolonicilikten bağımsızlığa uzanan tarihi yeniden canlanıyor.
Film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

Stayin’ Alive in Jo’burg
Rob Schröder
17 Kasım Perşembe 18:30
2009 yapımı, 56’ Johannesburg, Afrika’nın en büyük ekonomi metropolü olmakla birlikte, aynı zamanda dünyadaki en zorlu şehirlerden biri. Kentte terk edilmiş birçok ofis binası, komşu ülkelerden gelen yasadışı Afrikalı gruplar tarafından işgal edilmiş bulunuyor. Zenginlik peşinde koşan binlerce insan, bu anarşist kent curcunasında yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Bu arada kent, 2010 Dünya Futbol Kupası’na hazırlanıyor. Organizasyon, Johannesburg’un dünyaya tanıtılması için önemli bir fırsat. Ancak kent merkezinin temizlenmesi ve büyük etkinliğin sorunsuz geçmesi için ne gerekiyorsa yapılıyor. Peki bunu başarabilecekler mi? Tüm bunlar, kent merkezindeki binlerce göçmeni nasıl etkileyecek? (VPRO, Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienali, Ilse van Huisstede ve Karin Vermeulen'ın desteğiyle.)
Film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

Um Lugar Ao Sol (High-Rise)
Gabriel Mascaro
23 Kasım Çarşamba 18:30
2009 yapımı, 71’ Film, Rio de Janeiro, Sao Paulo ve Recife’deki 9 lüks apartmanın en üst katında oturan ev sahipleriyle yapılan söyleşiler üzerinden, Brezilyalı seçkinlerin toplumsal ve kültürel zihniyetini araştırıyor. Söyleşilere eşlik eden şiirsel nitelikteki görsel ve sesli anlatı, Brezilya’daki kent manzaralarının dikeyleşmesi gerçeğine yakın bir bakış sunuyor. “Yükseklik, statü ve güç” ilişkisini irdeleyen film, Brezilyalı seçkinleri ülkenin sinema tarihinde benzeri görülmemiş şekilde sorguluyor.
Portekizce film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

My Playground
Kaspar Astrup Schöder
24 Kasım Perşembe 18:30
2009 yapımı, 50’ My Playground, parkur ve serbest koşu sporlarının kentsel mekân algısını nasıl değiştirdiğini, mekânları ve binaları nasıl etkilediğini ve dönüştürdüğünü inceliyor. Film, Kopenhaglı Team JiYo’yu kenti keşfederken ve önüne çıkan engelleri aşarken takip ediyor. Danimarka’dan Japonya’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Krallık ve Çin'e kadar farklı ülkelerde, kentsel mobilitenin yeni yönlerini araştırıyor. Filmde ayrıca, Danimarkalı ünlü mimarlık ofisi Bjarke Ingels Group, kamusal mekân algılarını konuşmak, deneyimlerini anlamak ve bunları yapım aşamasındaki projelerinde denemek üzere Team JiYo ile bir araya geliyor.
Film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

Dark Days
Mark Singer
30 Kasım Çarşamba 18:30
2010 yapımı, 84’
New York’taki bir grup evsiz, yıllarca şehrin altından geçen bir tünelde, tehlikeli şartlara ve sürekli karanlığa göğüs gererek yaşadı. Dark Days, tünelin üstündekiler için tarif edilemez bir yaşam modeli olan, şaşırtıcı derecede evcil yeraltı dünyasını gün ışığına çıkarıyor. Tünel sakinleri, üzücü, eğlenceli, samimi ve hesapsız hikâyeleriyle yeraltında verdikleri yaşam savaşını anlatıyor. Tünelde yaşayanlardan oluşan bir ekip tarafından hazırlanan, müziklerini efsanevi DJ Shadow’un yaptığı siyah-beyaz film, izleyiciye sınırlarda yaşanan bir hayatın anlamlı ve kalıcı belgesini sunuyor.
İngilizce film, Türkçe altyazılıdır.


SALT Beyoğlu’nda Film Gösterimleri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT