Baki Duyarlar - Derya Türkan - Kemenjazz

Tarihler: 22 Kasım 2012 Perşembe ~ 22 Kasım 2012 Perşembe 21 Kasım 2012 Saat: 22:00

Yer: Garajistanbul

Ücret: Tam 39.50 TL Öğrenci 29.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Tiyatro gişe

Adres: Kaymakam Reşat Bey Sok. No:11/A Galatasaray Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 44 99

Faks: 0212 244 22 90

Web: http://http://www.garajistanbul.org/

E Posta: info@garajistanbul.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 22, 2012 ~ Kas 22, 2012

Kemenjazz

Piyanist ve besteci Baki Duyarlar'ın yeni çıkan "Kemenjazz" albümünün ilk tanıtım konseri 21 Kasım'da garajistanbul’da gerçekleşiyor.

Türkiye’nin önemli piyanist, besteci ve eğitmenlerinden Baki Duyarlar’ın üçüncü yeni albümü “Kemenjazz” Ada Plak etiketiyle çıktı. Duyarlar’ın önceki albümlerinin aksine bu defa sözlü eserlere de yerverdiği albümünde sırasıyla -"Aşk Tanrısına" , "Yol", "Adem" (Söz.: Azize, Yorumcu: Dilek Türkan), "Cambazhane" , "Aşk Tanrısına" (Yorumcu: Azize), "Dilek" (Beste: Derya Türkan), "İyi Haber", "Gösterişten Uzak Ol" (Söz: Ahmet Yesevi, Yorumcu: Dilek Türkan) ve "Günü Aşk Etmişler" adlı şarkılar yer alıyor.

Biri hariç tüm bestelerin ve düzenlemelerin Duyarlar’a ait olduğu albümde kendisine kemençesiyle Derya Türkan, kontrabas’ta Erdal Akyol, davulda Cem Aksel eşlik ediyor, ayrıca projenin üç konuk müzisyeni var, yorumcu olarak İncesaz’dan tanıdığımız Dilek Türkan ve sözlere de imzasını atan Azize ve trompetiyle Şenova Ülker...

Bu güne kadar sayısız uluslararası müzisyen ile farklı projeler gerçekleştiren Baki Duyarlar’ın besteci ve aranjör kimliğinin yanısıra vokali de içeren kendine ait ilk albümü olma özelliği taşıyan Kemenjazz albümüün bir diğer özelliği ise bestelerin tamamının virtüöz müzisyen Derya Türkan’ın kemençesinden çıkardığı özel sese yazılmış olmaları… Yani bu albüm bir anlamda iki yakın müzisyen dostun üretimlerini müzikseverler ile paylaşıma açıyor olmaları denilebilinir.

Baki Duyarlar’ın ve Derya Türkan’ın projeyi anlatmak için seçtikleri kendi ifadeleri ise şöyle:

“Kafamın içinde duyduğum müzik, genç, algıları açık, oluşturmuş oldukları kendi tarzlarının ve bilgilerinin dışında kalan müziklerin içinde de hayatta kalmayı başarabilen Türkiyeli müzisyenlerin ortaya çıkışına kadar beklemeliydi. Bu gün bir çok müzisyen kendi kültürel seslerini sanat ya da eğlence çerçevesi içinde icra etmektedir ve müzikal açıdan her iki yönde de iyi ürün çıkartmak zordur. Bir müzisyeni yönlendiren faktör meraktır ve yeni oluşan müzikal formların, seslerin içine girebilmek bilinçli bir şekilde çok dinlemeyi gerektirir. İnanıyorum ki, bu projede benimle birlikte yer alan meslekdaşlarım da bu seviyede meraklı. Şimdi hepimiz için bu merakın hak edilmiş pozitif neticesini görme zamanıdır, çünkü bu projede yer alan her müzisyen güçlü ve sarsılmaz tarzlarıyla çok farklı müzikler icra eden gruplar içerisinde yer almaktadır.

Son on yıldır Kontrabas'da Erdal Akyol ve Davul' da Cem Aksel ile beraber oluşturduğumuz caz trio ile Türkiye caz çevresinde biliniyoruz. Son zamanlarda tanıştığım Kemençe üstadı Derya Türkan ve eşi vokalist Dilek Turkan'ı ve söz yazarı ve vocalist Azize’yi, trompetiyle konuk olan Şenova Ülker’i müzikteki karşılıklı duygu etkileşimini ve alışverişini bozmadan caz trio'ya dahil edip bu yeni formata yeni bir müzik yazdım. Kendimizi Miles Davis ile Hamami Zade Dede Efendi arasında bir ayrımcılık yapmadan ifade etmek istedik, her ikisini de aynı kasede eritip bütün politikaların üstüne erişen bir beceride ve yorumladık”. Baki Duyarlar

“Baki ile Kemenjazz projesini çalmaya başlamadan önce, caz müziğini çok seven ve iyi bir dinleyici idim. Fakat bu projenin oluşması aşamasında, öğrendiklerim beni bu müziğe hayran bıraktı. Gerçekten çok şey öğrendim, teşekkür ederim sevgili dostlarım!”
Derya Türkan

Duyarlar'a konser projesinde eşlik edecek müzisyenlerin isimleri:
Baki Duyarlar: piyano
Derya Türkan: kemençe
Erdal Akyol: kontrbas
Cem Aksel: davul
Konuk müzisyenler
Dilek Türkan: vokal
Azize: vokal
Şenova Ülker: trompet

Baki Duyarlar Biyografi

Nesilden nesle birbirinden öte müzisyen kimliklerine sahip Duyarlar ailesinin bir üyesi olan Baki Duyarlar, henüz 11 yaşındayken 1978 yılında Belediye Konservatuarı'nda profesyonel müzik eğitimine başladı. 9 yıl süren ve başarıyla tamamlanan konservatuar eğitimi sonrası 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümüne başarılı bir öğrenci olarak kabul edildi. Burada Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş ve Cengiz Tanç gibi önemli isimlerin öğrencisi oldu. Ancak sanatçı radikal bir düşünceyle 1988 yılında eğitimini Hollanda'da sürdürme kararı aldı ve Rotterdam Devlet Konservatuarı caz bölümüne kabul edilerek Hollanda'ya yerleşti. Werner, Monty Alexander, Eddi Gomez, Mike Manieri, Bob Brookmeyer gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Henüz 24 yaşında ''Doçent'' unvanı alarak Amsterdam, Rotterdam ve La Hey müzik okullarında öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı.

Duyarlar, 1993'de Tillburg Devlet Konservatuarı Caz Piyano bölümünden mezun oldu. Ünlü tenor saksafoncu Stanislav Mitrovic ile kurdukları ''OnQ'' adli grubu ile bir çok caz festivalinde yerini aldı. 1997 yılında İstanbul'a geri dönen sanatçı Türkiye'de de gerçekleşen tüm önemli festivallerde piyanist kimliği ile yerini aldı. 1999 yılında alternatif pop müziği adına aranjör olarak çalışmalar gerçekleştirdi. Ve bazı projelerinin sahnelerinde de yer aldı. Aynı yıllar içerisinde bir çok ülkede uluslararası caz festivalleriyle seyahatler edip kendi müziğini yorumlarken aynı zamanda klasik batı müziği formlarında da besteler yaptı.

2000 yılları başlarında Erkan Oğur ve Bülent Ortaçgil ile çalışmalarına başladı. Ortaçgil şarkıları için kompozisyon çalışmaları yaparak, sahnesinde piyanist olarak yer almaya başladı. Erkan Oğur'un katılımıyla üç Hollanda'lı ve üç Türk'ü bir araya getiren ''İstanbul Connection'' adlı albümü yayımladı. Kendi atölyesinde amatör müzisyenlere ve başka sektörlerde çalışan bir çok katılımcıya ''Bilerek Dinlemek''adlı workshoplar verdi. Klasik formda yaylı sazlar için besteler yazan sanatçı, dört kadından oluşan İstanbul Yaylı Quartet grubu için süpervizörlük yaparak ve eserlerini çaldırdı. Bu arada majör firmalar için reklam müzikleri ve jınglelar yazdı. CRR Bing Band orkestrası eşliğinde Grammy'li usta trompetçi Randy Breaker ile İstanbul seyircine farklı projeler sundu. Farklı projelerde yer alma tutkusu ile tiyatrocu dostları tarfından sahnelenen Edip Cansever şiirlerini besteledi. Halen İstanbul'da yaşamına devam eden sanatçı uluslararası caz festivalleri için farklı ülke ve kültürlerde seyahatlerine devam ediyor. Yakın dostları Bülent Ortaçgil ve Erkan Oğur ile yeni müzikler yazıyor, kaydediyor.

Yeni ve alternatif projeler aracılığında besteci ve piyanist kimliği ile üretimlerine ve performanslarına devam ediyor. Akbank Caz Festivalinde ünlü caz müzisyenleri Sean Rickman, Kai Echkardt ve Stanislav Mitrovich ile verdiği konserin kaydını stüdyoda gerçekleştiren müzisyenin ilk albümü “Overseas” Nisan 2011'de çıktı. Hollandalı müzisyen dostları Enrique Firpi, Stanislav Mitrovic ve Eric Calmes ile beraber kaydettiği “Colors” adlı ikinci albümü ise Ekim 2011'de çıktı.

-Kapı Açılış: 21.30

-Konser: 22:00

Baki Duyarlar - Derya Türkan - Kemenjazz

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT