İnti İllimani - Moğollar - Agire Jiyan

Tarihler: 03 Temmuz 2009 Cuma ~ 03 Temmuz 2009 Cuma - Saat: 19:00

Yer: Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

Ücret: 23,00 TL

Nereden Alınır: Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00), www.biletix.com ve Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Adres: Harbiye Harbiye İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 3, 2009 ~ Tem 3, 2009
Dağların Ezgileri Buluşuyor
İntı-illimani - Moğollar - Agire Jiyan - Sesler ve Düşler

Ant Dağları’nın Sierra’ların ezgileriyle, Ağrı’nın Toros’ların Gabar’ın ezgileri 3 Temmuz 2009 Cuma akşamı 19.00’da Harbiye Açık hava Tiyatrosunda buluşuyor…

Şilili efsane grup İnti İllimani, Anadolu’nun efsane grubu Moğollar, Agire Jiyan ve İstanbul Üniversitesinden ``Sesler ve Düşler`` grubu aynı gecede, aynı sahnede dünya halklarının ezgilerini buluşturacaklar.
İNTİ İLLİMANİ-- Şilili bir müzik grubu. Grubun adı Aymara dilinden gelir: "Inti", aynı zamanda ataları saydıkları yaratıcı tanrı Viracocha`nın oğlu İnka Güneş Tanrısı ve Güneş, "Illimani" de bir kuş olan kondor ve La Paz, Bolivya dolaylarında Illimani Dağı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kelimelerin birleşmesi "Illimani Dağı`nın güneşi" veya "Güneşin kondorları" demektir.

1967 yılının Mayıs ayında eski Santiago Teknik Üniversitesi`nde okuyan gençlerce kuruldu. 1973 yılında Şili diktatörü Pinochet`nin Salvador Allende`ye yönelik darbesi sırasında Avrupa`da konser vermekteydiler. Bu darbenin başarıya ulaşması sonucu 14 yıl boyunca ülkelerine geri dönemediler. Bu yıllar boyunca gruba İtalya evsahipliği yaptı. 1988`de yasakları kalktıktan kısa süre sonra Şili`yi turlayarak konser vermeye başladılar. Şili kültürünün temsilcileri olarak görülürler. Grup ilk dönemlerde geleneksel müziklerin yanısıra, Violeta Parra ve Victor Jara gibi bestecilerin eserlerini de seslendirmiştir. Daha sonraları kendi bestelerini yaparken Pablo Neruda ve Rafael Alberti gibi şairlerden yararlanmışlardır.

MOĞOLLAR-- 40 yılı aşkı bir süredir Türkiye’de müzik yapan genç, yaşlı herkesin severek dinlediği grup 1967`de 5 genç müzisyenin kendi istedikleri müziği yapmak için bir grup oluşturmaya karar vermeleriyle ortaya çıkar. İlk 45`likleri "Eastern Love/Artık çok geç" , Şubat 68`de çıkar. Bu plağın hemen ardından "Mektup/Lazy John"u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve "Ilgaz" ile üçüncü olur. 1969 yılını gerçekleştirdikleri ve neredeyse tüm Türkiye’yi kapsayan büyük turne Moğollar `ın Anadolu’yu yakından tanımalarını sağlar. Bu da onların tarzlarının daha belirginleşmesini gerçekleştirir ve Moğollar bu tarza bir isim verirler: Anadolu Pop.
1976’da grup çalışmalarına uzun bir ara veren Moğollar, 31 Mayıs 1993`te İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda verdikleri muhteşem bir konserle müzik dünyasına geri dönerler. 1994`te "Moğollar94" , 1996`da "Dört Renk" , 1998`de "30.yıl" 2000`de " 1968 -2000" 2004’de “Yürüdü Durmadan “albümleriyle çalışmalarına devam eden grup yeni katılımlarla müzik serüvenlerini devam ettirmekte…

AGİRE JİYAN--Agira Jiyan, grubu 1992 de Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde kuruldu, grup en zor dönemlerde Kürt kültürünü ve müziğini yaşatmaya, kitlelere ulaştırmaya çalıştı. Politik müzik yapmanın ve Kürt dilinde müzik yapmanın bedelinin ağır olduğu yıllarda taviz vermeden yoluna devam eden grubun 1996 yılında ilk albümü ‘Adare’ çıktı ve büyük beğeni topladı, grubun 99’da ‘Helin’, 2006’ de ‘De Were’ isimli iki albümü daha bulunuyor.
SESLER VE DÜŞLER-- İstanbul Üniversitesi Ö.K.M. Müzik Kulübü’nde bir araya gelen müzisyen öğrencilerden oluşuyor. Neredeyse 15 yıldır sosyal içerikli şarkıda yaşanan tıkanmışlık ve üretimsizlik sarmalının ortasında yeni bir şeyler yaratmanın mütevazı çabasıyla şekillenen grubun çalışmaları birkaç senedir “tematik konserler” dizisiyle (Arap şarkıları, Hapishane Türküleri, Şairler ve Şarkılar, Dünya Devrim Şarkıları, Filistin Şarkısı) sürüyordu. Grup yoluna “Sesler ve Düşler” olarak devam ediyor…

İnti İllimani - Moğollar - Agire Jiyan

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT