Denizlerin Reisi Barbaros Hayreddin’i Anma Günü

Tarihler: 16 Nisan 2011 Cumartesi ~ 16 Nisan 2011 Cumartesi 14:00

Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Adres: Şht. Muhtar Mah. İstiklal Caddesi 8, İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 293 12 70

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 16, 2011 ~ Nis 16, 2011

Osmanlı, hatta dünya denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan Barbaros Hayrettin Paşa, 16 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek bir panelle anılacak.

Akdeniz’in efendisinin asıl adı Hızır’dı(1467-1546. O’na Hayrettin adını, hizmetinde bulunduğu Yavuz Sultan Selim, Barbaros lakabını ise sakalının kızıla çalması nedeniyle Avrupalılar takmıştı. Yaşadığı sürede birçok zaferler kazanan Barbaros Hayrettin Paşa’yı daha iyi tanımak ve onun üzerinden dönemin tarihine ışık tutmak amacıyla düzenlenen panel İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Oturum başkanlığını Prof. İdris Bostan’ın yapacağı panelde; Osmanlı denizcilik tarihi, Barbaros Hayrettin Paşa’nın komutanlığı ve gazaları tartışılacak. Prof. Bostan oturumda aynı zamanda, ‘Barbaros Hayrettin Paşa`nın Osmanlı Hizmetine Girmesi’ konusunda da bildiri sunacak.

Diğer konuşmacılar ise sırasıyla; Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, ‘Gazavat-ı Hayrettin Paşa’,Ali Fuat Örenç, ‘Batılı Kaynaklarda Barbaros Hayrettin Paşa’, Yusuf Alperen Aydın, ‘Preveze Deniz Savaşı’ ve Mehmet Mazak, ‘Deniz Kültürümüzde Barbaros’ başlıklı konularda bildiriler sunacaklar.

Program sonunda ayrıca 1951 yapımı, yönetmenliğini Baha Gelenbevi’nin yaptığı Barbaros Hayreddin Paşa adlı film gösterilecek.

Denizlerin Reisi Barbaros Hayreddin’i Anma Günü

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT