´Yer - Türkiye´ ile Borusan Müzik Evi´nde 360 Derece Türkiye

Tarihler: 12 Haziran 2010 Cumartesi ~ 09 Ekim 2010 Cumartesi

Yer: Borusan Müzik Evi

Adres: İstiklal Caddesi, Orhan Adli Apaydın Sokak No:1 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 336 32 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 12, 2010 ~ Eki 9, 2010

Borusan Müzik Evi’nde bugüne kadar binlerce sanatseverin ziyaret ettiği “Madde-Işık” sergisinde bulunan “Yer – Türkiye” eseri büyük ilgi çekiyor. Ziyaretçileri üç boyutlu panoramik fotoğraf ve video görüntülerinden oluşan sanal bir dünyada yolculuğa çıkaran Yer-Türkiye, ülkemizin doğal ve kültürel değerlerini daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Küratörlüğünü, dünyanın dört bir yanında çok önemli sergilere imza atmış Richard Castelli’nin üstlendiği “Madde – Işık” sergisinde, Sarah Kenderdine ve Jeffrey Shaw tarafından geliştirilen Yer-Türkiye yerleştirmesi izleyenleri büyülüyor. Sanatçı ikilisinin Borusan sponsorluğunda bir yıl içinde 12000 km kat ederek Efes, Ayasofya, Pamukkale, Kapadokya gibi çok önemli yerlerden derlediği görüntüleri içeren Yer-Türkiye ülkemizin doğal ve kültürel zenginliklerini sanal bir dünyada hem eğitici, hem heyecan verici bir yolculuk haline getiriyor. Üç boyutlu panoramik fotoğraf ve video görüntüleri ile adeta içine girilebilen bir dünya yaratan Yer – Türkiye serginin en ilgi çekici bölümlerinden birini oluşturuyor.

Işık, Hareket ve Ses Öğelerinin Birleştiği Eser
Üç boyutlu projektörlerden yansıyan içerik seçimini, 360 derece hareket edebilen bir platform üzerinden izleyicinin kontrol edebildiği yerleştirme, Türkiye’nin 49 farklı yerinde çekilmiş 170 stereografik panoramik fotoğraf ve 10 adet 360 derece belgesel video performansından oluşuyor. Görüntüler, mekanların doğal seslerinin 360 derece algıya uygun kayıtları ve Kalan Müzik arşivlerinden özel olarak seçilmiş bestelerle destekleniyor. Sözkonusu teknoloji Sarah Kenderdine ve Jeffrey Shaw tarafından doksanlı yıllarda üretilerek günümüze değin birçok kez geliştirilmiş ve güncellenmiş.

Ziyaretçiyi Serüvene Dahil Eden Etkileşimli Sanat
Platformda, izleyicinin o anki konumunu belirten LCD ekran ve platformu döndürmek için bir kol bulunuyor. Ekrandaki mekan seçenekleri içinde hareketler düğmelerle kontrol ediliyor. Arayüze bağlı bir mikrofona konuşan ziyaretçi, önceden hazırlanmış metinleri de etkinleştirebiliyor.

Dünya çapında ünlü 9 sanatçı ve sanatçı grubunun teknolojik temalı yerleştirmelerinden oluşan “Madde – Işık” sergisinde yer alan eserler gerçeklik duygusunu zorlayarak izleyiciye çarpıcı bir deneyim yaşatıyor. 12 Haziran’da başlayan sergi, 9 Ekim tarihine kadar Pazartesi ve resmi tatiller hariç her gün 12.00- 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

´Yer - Türkiye´ ile Borusan Müzik Evi´nde 360 Derece Türkiye

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT