50. Sanat Yılında Süleyman Saim Tekcan’ın Dört Nala Atları Çırağan’da

Tarihler: 12 Ocak 2011 Çarşamba ~ 15 Şubat 2011 Salı

Yer: Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi

Adres: Çirağan Caddesi 32 Beşiktaş 34349 İstanbul Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 259 03 73

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 12, 2011 ~ Şub 15, 2011

Türk Resim Sanatının Ünü Sınırlamızı Aşan Öncü Sanatçısı ve Bir Ekolün Yaratıcısı Süleyman Saim Tekcan’ın Yapıtları, Sanat Yaşamının 50. Yılı Onuruna Toprak Sanat Galerisi İşbirliğiye, Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde!

Türk sanatında öncü karakteriyle büyük açılımlar yaratan, ünü sınırlarımızı aşan bir ustası ve gerek özgünbaskılarında ve gerekse yağlı boyalarında geleneği modernleştiren üslubu ile bir ekolün yaratıcısı olan Süleyman Saim Tekcan, 50. sanat yılı kapsamında açılacak bir dizi serginin ilkini 11.01.2011 tarihinde Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde açılacak sergiyle kutlayacak.

Türkiye’de özgün baskı sanatına dair ilkleri getirmiş bir sanatçı olan Süleyman Saim Tekcan, yoğun üretimi ve sanat alanında pek çok reformu gerçekleştirmesiyle Türk sanat ortamında çok önemli yere sahip bir sanatçı-kimlik olarak öne çıkar. Baskı tekniklerindeki buluşları, yağlı boyalarındaki geleneği modernleştiren üslubu ve at imgeleri, onu dünya çapında bir çizgiye taşıyan karakteristik özelliklerdir. Gravürlerindeki teknik yetkinliği yağlı boya çalışmalarında da gösteren sanatçının yapıtlarında özellikle strüktür ve doku öne çıkar. Süleyman Saim’in yapıtlarında sıkça işlediği ve yaşam ile zamanın bir metaforu olarak da niletelendirilebilecek kendine özgü at imgeleri, tabiata bakılarak değil düşüncenin yarattığı ve ürettiği, binlerce desen içinden boyaya ve gravürlere özenle aktarılan ifade araçları olarak karşımıza çıkarlar ve başka bir anın varlığına işaret ederler.

Bugün 50 yıllık sanat yaşamını ardında bırakan Süleyman Saim Tekcan, belleklerde özgün baskılarıyla yer etmiş olmasına karşın bu uzun sanatsal yaratım sürecinde desen, yağlı boya, sulu boya ve bronz heykeller yapmıştır. Süleyman Saim Tekcan, çalışmalarında deneye öncelik tanıyan bir sanatçıdır. Sanatçı yapıtlarını kurgularken yaşadığı çevreden, doğadan, Anadolu uygarlıkları ve Osmanlı sanatı gibi kendi kültüründen beslenerek sanatına içkin tüm unsurları evrensel sanat ölçütleri içinde ifade etmiştir.

Sanatçı, yapıtını oluşturma sürecinde temel aldığı doğa-¬malzeme ve bu ikilinin birleştiği teknik-tema olgularını her zaman yeni arayışlarla olumlu deneyimlere dönüştürmüştür. At, hat, tuğra, mezartaşı ve bunun gibi pek çok unsur Süleyman Saim’in sanatsal yaratı sürecinde onun birer ifade aracı ve estetik enstrümanları olarak karşımıza çıkarlar. Sanatın özgür ifade olanaklarını zorlayarak sanat alanını sürekli yenileyen, sanatçı-eğitimci kimliği ile Türkiye’de sanatın gelişimine 50 yıldır öncülük etmiş ve bu amaçla İMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ni kurmuş Süleyman Saim Tekcan’ın sergisi Çırağan Palace Kempinski’de 15.02.2011 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

50. Sanat Yılında Süleyman Saim Tekcan’ın Dört Nala Atları Çırağan’da

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT