Arash Ghahari Postmodern Kalıpsalı

Tarihler: 18 Mart 2011 Cuma ~ 07 Nisan 2011 Perşembe

Yer: Galeri Artist

Adres: Ayazma Cad. No:4 Fulya Beşiktaş İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 227 68 52

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 18, 2011 ~ Nis 7, 2011

Modernizmin birikimleriyle yola çıkarak ortaya konulan sözde öznel olan bu espri,kafa karıştırıcı olan ``sanat nedir`` sorusuna dikkat çekmiyormu? Sözde öznel olan bu karmaşa özünde bir çeşit Anti-Yapısalcılık taşımasına rağmen,aslında hizmet ettiği sistem farklı değildir.

Bir nesnenin var olan temel kurgusu ve kavramı içindeki yerleşik biçimbilimsel niteliklere yenilerini eklemek,ekleyebilmek,bunun dışında nesnenin bir ``sanat eseri`` olarak kabullenmesi için gerekli olduğu kabul edilen bütün ortak morfolojik niteliklere sahip olması gerekliğini savunanlardanım.

Bunu zaman zaman ``biçimsel estetik`` gibi terimlerle de bir tuttuğum olmuştur.

Bu yöntem bir nesnenin ``hazır nesne``etiketinden kurtulup bir sanat eseri olarak kabullenmesi için izlenmesi gerektiğini inandığım ilk yoldur.

Anti-Modernizm veya ``Postmodern kalıpsalı`` olarak adlandırdığım şey,bir post-yapısal düşünceden ziyade,bir çeşit Anti-Kuralcılıkla sonlanmaktadır.Öyle ki dönemin estetik anlayışı tamamen bir ``Dada`` Anti-Sanat anlayışına dönüşmeye çok yakındır.Bu durumda bir objenin sanat nesnesi, hazır nesne,`` hazır nesnenin nesnesi`` ve dolayısıyla neyin sanat eseri olduğunu ayırt etmek bir hayli zorlaşmıştır.

Bu noktada, Postmodern ve Postmodern Kalıpsalını birbirinden ayrı tuttuğum gibi,dönemin bu ``her şey uyar`` noktasına gelmiş Postmodern görüşüyle paralel bir Anti-Modern değil,Modern ötesi bir Post terimini yeniden canlandırmak niyetindeyim.

Koyunlar yürür,siyah koyun ve diğerleri,siyah koyun güneşle konuşur..

Arash Ghahari Postmodern Kalıpsalı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT