Aydın Arkun & Nilay Özenbay - Soyut Yansımalar

Aydın Arkun & Nilay Özenbay - Soyut Yansımalar

Tarihler: 24 Kasım 2015 Salı ~ 25 Aralık 2015 Cuma

Yer: Ekavart Gallery

Adres: Askerocağı cad. Ritz Carlton Otel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 81 31

Faks: 0212 252 81 31

Web: http://www.ekavartgallery.com

E Posta: info@ekavartgallery.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 24, 2015 ~ Ara 25, 2015

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, iki ayrı disiplinden sanatçıyı bir araya getiriyor. Ressam Aydın Arkun ve heykeltraş Nilay Özenbay “Soyut Yansımalar” isimli karma sergide 24 Kasım – 25 Aralık 2015 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de bir araya geliyor.

Soyut denen resimle gerçekçi denen resim arasında sadece görüntüsel fark olduğunu düşünen sanatçı Aydın Arkun’un resimleri hakkında Doç. Dr. Özkan Eroğlu’nun görüşü de: “Hiçlik Araştırmaları… Aydın Arkun’un yapıtlarına verdiği isimlerden, kompozisyonlarındaki plastik boyutlu itme-çekme noktalarına kadar kanımca, özellikle bir kavramlaştırmadan uzak durduğunu, ve böylece temsil etmek istediği gerçekliği koruma altına alma eğiliminde olması bir mizaç vurgusu olarak dikkat çekmekte. Yapıtlardaki “reflekslere tabi resim” algısına ulaşmamızı, teknolojik olana-mükemmeliyetçi yapıyla koşutlanmamış bir duruş göstergesi olarak değerlendiriyorum. Bir maddenin başka bir madde veya maddeler içinde çözülmesini gösteren duruma benzer bu hali gözlemekteyim kompozisyonlarda. Bu da olsa olsa, tek amaç olarak değerler, ideolojiler, gerçek ve amaçların günümüz dünyasındaki çözülmelerinin, dahası bir ortadan kayboluşa tanıklık edip, bu tanıklığın gösterge kılınmasından başka bir şey değildir.”

Sanatçı Nilay Özenbay eline çamur parçasını aldıktan sonra yoğuracağı formu her ne kadar tasarlamışsa da; yine de geride bilinmeyen bir güç onu dürter ve bilinmeyene başlayan yolculukla, anılar ve hayaller uçurumuna dalar; ancak sanatçının salkımındaki tekil duygular birden bire ayrışmayıp kendi birlikteliklerini yitirmeksizin kusursuzluğa aday olan bir form haline gelirler. Özenbay heykellerinde “Gökyüzüne baktığında içinde hissettiği huzur ve dinginliği; bazen kızgın, bazen de sükun içindeki denizde de hisseder. Yaratan'ın en muhteşem eseri kadını var ederken, düşlediği geometrik düzen, kıvrımlar ve estetik de sanatçıya her zaman kainatın ve denizlerin düzenini hatırlatır.” Bu duyguyla başladığı yeni çalışmalarını soyut ve içsel kadınlık duygusunu, tıpkı bir denizin karaya vuran dalgasının görselliği içinde şekillendirmeye çalışan sanatçı; Yaratan’ın yalnızlığına çözüm için yarattığı kadının da aslında Lilith gibi yalnız ve bütünlük içinde bir varoluş olduğunu düşünmektedir. Özenbay, bu sergide farklı olarak heykellerine rengi de katmaktadır.

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv de izleyebilirsiniz.

* Ekavart Gallery, EKAV Vakfı kuruluşudur. Sergilerden elde edilen gelir, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılmaktadır.

ZİYARET SAATLERİ: Pazartesi – Cuma 11:00-18:30 / Cumartesi 12:00-18:30

Aydın Arkun & Nilay Özenbay - Soyut Yansımalar

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT