Baik Ran Kim Turaç Resim Sergisi - İnsan-Doğa-Zaman

Tarihler: 23 Kasım 2010 Salı ~ 04 Aralık 2010 Cumartesi

Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

Adres: İstiklal Cad. No: 217 Tünel Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 249 26 10

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 23, 2010 ~ Ara 4, 2010

BAİK RAN KİM TURAÇ Resim Sergisi - İNSAN-DOĞA-ZAMAN

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, “Kültürlerarası Sanat Diyalogları” projesi kapsamında Güney Koreli sanatçı Baik Ran Kim Turaç`ın `İnsan-Doğa-Zaman` sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 23 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında izlenebilir.

Güney Koreli sanatçı Baik Ran Kim Turaç, Seul Güzel Sanatlar Akademisi`nden mezun olduktan sonra Almanya’da Güzel Sanatlar ve Pedagoji Fakültelerini master derecesi ile tamamladı. Öğrenciliği sırasında Türkiye’yi birçok kez ziyaret eden sanatçı 2004 yılında İstanbul’a yerleşti. Çalışmalarında Doğa izlenimlerini ağırlıklı olarak baskı tekniği ile tekrar canlandırmayı hedefleyen sanatçı, doğa ile onu çevreleyen yaşam alanının hassas diyaloğunu harmanlıyor. Bu harmana anavatanı Kore’deki çocukluk ve gençlik yıllarının hatıralarını, Uzakdoğu felsefesini ve bunun yanında uzun sayılabilecek bir süre yaşadığı Batı Avrupa uygarlığını, kültürlerin birleştiği bir konumda bulunan İstanbul’da aynı potada eriterek estetik özelliği olan resimlere aktarıyor.

Bunu gerçekleştirebilmek için yine doğal bir malzeme olan Ağacı seçen Baik Ran Kim Turaç, çalışmalarında birden çok plakayı kimi zaman üst üste, kimi zaman yan yana, bazen transparent, bazen opak renklerde basarak değişik şekil ve renklerde resimler elde etmeye çalışıyor. Kullandığı plakaların renk ve formlarını her bastığı resimden sonra değiştiren sanatçı bununla baskı resimde ezber bozuyor. “Kaybolan plakalar” olarak adlandırılan bu teknikle çalışma ilerlerken hiçbir resim bir diğerinin aynısı olmuyor.

“Günümüzde İnsan, Doğayı tehdit ediyor. Kim olduğumuzu ve nerede yaşadığımızı anlayabilmemiz ancak doğayı izlerken kendimizi doğanın hakimi değil onun bir parçası olarak görürsek mümkün olacaktır. Resimlerimi yaparken değişik biçimlerdeki renk alanlarını ilk başta boş bir oda gibi görüyorum. Benim için önemli olan onu estetik bir bakış açısından yerleştirmek ve gelen misafirlerin o odanın içerisinde kendilerini huzur içinde hissetmelerine yardımcı olmak. Bunu yaparken Mevlana’nın dediği gibi “Kim olursan ol yine gel” diyorum. Sanatı belli bir kesimin değil tüm insanlığın faydalanacağı bir çalışma olarak görüyorum. İnsanoğlunun hangi sosyal statüde olursa olsun, sadece maddiyata değil, aynı zamanda ruhunu doyuracak, onu kısa bir an için bile olsa bulunduğu ortamdan alıp başka dünyalara götürecek, bunu yaparken de sadece başka bir insanın, sanatçının değil, izleyenin kendi dünyasından da esintiler verebilecek eserler olması gerektiğine inanıyorum.” diyor Baik Ran Kim Turaç.

BAİK RAN KİM TURAÇ: Baik-ran Kim Turaç Güney Kore` nin Başkenti Seul`de doğdu. 1995-2001 yılları arasında Almanya Paderborn Üniversitesinde Güzel Sanatlar ve Pedagoji dallarında Master yaptı. 2001-2004 yılları arasında Sanat çalışmalarını Almanya’da sürdürdü. 2004 yılında Türkiye’ye yerleşti. Sanat çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Baik Ran Kim Turaç Resim Sergisi - İnsan-Doğa-Zaman

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT