Charles Csuri - Zamanın Eskiz Defterleri

Tarihler: 20 Mart 2012 Salı ~ 10 Mayıs 2012 Perşembe

Yer: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri

Adres: Bankalar Cad. 2 Karaköy İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 292 49 39

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 20, 2012 ~ May 10, 2012

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, bilgisayar grafiği, bilgisayar animasyonu ve dijital güzel sanatlar alanındaki öncü rolüyle tanınan Charles Csuri’yi ağırlıyor. “Charles Csuri: Zamanın Eskiz Defterleri” başlıklı sergi 20 Mart – 10 Mayıs 2012 tarihleri arasında gezilebilir.

Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de, Leonardo Electronic Almanac, The Ohio State University ve Goldsmiths College işbirliğiyle düzenlenen yeni sergi “Charles Csuri: Zamanın Eskiz Defterleri” 20 Mart – 10 Mayıs 2012 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Kasa Galeri’nin yeni sergisinde sanatçı Charles Csuri’nin en yeni sanat eserleri, animasyonları ve çizimlerinin yanısıra, bilgisayar sanatı tarihinde önemli bir yer edinmiş olan klasik eserleri de izleyiciye sunuluyor. Sergide, sanatçı ile kullandığı medya (bilgisayar ve yazılım) arasındaki ilişkinin küratöryel analizinden yola çıkılarak eserler zaman kavramının görsel tanımı içinde çerçeveleniyor.

Csuri sanat hayatı boyunca uluslararası birçok sergiye katkıda bulunmuş, 2011 yılında ACM SIGGRAPH Dijital Sanatta Yaşamboyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüş. Bilgisayar sanatının öncü isimlerinden olan bu son derece üretken ve saygın sanatçı ilk dijital bilgisayar sanatı eserini 1963 tarihinde vermiş. Bugün Csuri’nin eserleri, aralarında Londra’daki Victoria and Albert Museum ve New York’taki Museum of Modern Art gibi önemli kurumların olduğu büyük uluslararası müzelerin özel koleksiyonlarında yer alıyor.

Sergi, Baş Küratörler Lanfranco Aceti (Kasa Galeri Direktörü/ Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi) ve Christiane Paul (The New School/ Whitney Museum American Art) ile Küratörler Janice Glowski (Wittenberg University) ve Özden Şahin’den (Kasa Galeri) oluşan ekibin ortak küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Kasa Galeri’nin Direktörü Lanfranco Aceti sergi ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti: “Öngörülü yaklaşımıyla bilgisayar sanatının ve dijital sanatın gelişimine imza atan, güncel yeni medya ile dijital sanatların öncüsü olan bir sanatçının eserlerini İstanbul’da sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca bu sergiye katkıda bulunan öteki kurumlarla işbirliği içinde olmak da Kasa Galeri için büyük bir gurur kaynağı.”

Charles Csuri

Bilgisayar kullanarak ürettiği ilk sanat eseri 1963 tarihli olan Charles Csuri, bilgisayar grafiği, bilgisayar animasyonu ve dijital güzel sanatlar alanındaki öncü rolüyle tanınmış bir sanatçı. Csuri, Smithsonian Magazine tarafından dijital sanatın ve bilgisayar animasyonunun babası olarak ilan edildi; Museum of Modern Art (MOMA) ve ACM SIGGRAPH tarafından da bilgisayar animasyonunun öncü ismi olarak tanındı. Sanatçı 1971 ve 1987 yılları arasında The Ohio State University’de profesörlüğü sırasında dijital sanat ve bilgisayar animasyonunun gelişimine adanmış olan birçok araştırma ve uygulama merkezi kurdu: Bilgisayar Grafiği Araştırma Grubu (CGRG), Ohio Super Bilgisayar Grafiği Projesi, Sanat ve Tasarımda İleri Bilgisayar Kullanımı Merkezi (ACCAD) bunların arasında sayılabilir.

Dünyanın ilk bilgisayar animasyonu prodüksiyon şirketlerinden olan Cranston/Csuri Productions’ın da (CCP) kurucu ortağı. Csuri 2000 yılında, dijital sanat ve bilgisayar animasyonu alanlarında yaşamıı boyunca elde ettiği başarılarından ötürü 2000 Yılı Valilik En İyi Sanatçı Ödülü’nü ve The Ohio State University’nin en önemli ödülü olan Sullivant Ödülü’nü kazandı.

Charles Csuri - Zamanın Eskiz Defterleri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT