Doğrudan Demokrasi İçin `Omnibus`

Tarihler: 21 Ekim 2009 Çarşamba ~ 25 Ekim 2009 Pazar

Yer: İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 21, 2009 ~ Eki 25, 2009

“Doğrudan Demokrasi İçin OMNIBUS” otobüsü, Atina Goethe Enstitüsü’nün girişimiyle başlayan ve 2 ay 10 gün sürecek “Hareket Halinde Demokrasi” (Democracy in Motion) adlı sanatsal eylem kapsamında, 21 - 25 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da olacak. İki katlı otobüs, 24 Ekim’de, Joseph Beuys ve Öğrencileri - Deutche Bank Koleksiyonu’ndan Seçmeler sergisi kapsamında, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin izleyicileriyle buluşacak. Aralarında Joseph Beuys’un usta öğrencisi, OMNIBUS fikrinin yaratıcılarından biri ve proje ortağı olan Johannes Stüttgen’in de bulunduğu kültür aktörleri, gün boyunca ziyaretçilerle sohbet edecek ve soruları yanıtlayacak.

OMNIBUS, sanatsal eylem kapsamında, Güneydoğu Avrupa’da yer alan 12 ülkeye uğrayacak. Her gittiği yerde, kendi konseptine uygun sohbetler, tartışmalar ve kültürel etkinlikler için bir platform sunacak. Avrupa Birliği’nin verdiği destekle, bir film ekibi tarafından kaydedilecek yolculuğu, internet üzerinden izlemek de mümkün olacak.

20. yüzyıla damgasını vuran ender sanatçılardan Joseph Beuys’un “genişletilmiş sanat” kavramı, OMNIBUS’un faaliyetlerinin temelini teşkil etti. Bu kavrama göre sanatın, estetik boyutun ötesine geçerek kültür, doğa ve toplumsal yapılarla da ilgilenmesi gerekliydi. Bu düşünceyle, 1971 yılında “Doğrudan Demokrasi ve Halk Oylaması İçin Örgüt”ü kuran Beuys, “toplumsal plastik” adını verdiği yeni toplum ütopyasına uygun bir yapı yaratmayı hedefledi. Beuys’un ölümünden kısa bir süre sonra, 1987 yılında, onun misyonunu sürdürmek isteyen bir grup insan bir araya gelerek OMNIBUS’u oluşturdu. Grup OMNIBUS ile Documenta 8’den başlayarak, öncelikle Almanya içinde seyahat etti ve Beuys’un izinden giderek insanlarla iletişime geçti.

Doğrudan Demokrasi İçin `Omnibus`

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT