Evren Sungur - Gövde Gösterisi

Tarihler: 16 Mart 2012 Cuma ~ 08 Nisan 2012 Pazar

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Misir Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoglu - Istanbul İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 16, 2012 ~ Nis 8, 2012

Genç sanatçı Evren Sungur’un yeni dönem çalışmaları Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da.

Mimarlık ve Heykel eğitimi alan Evren Sungur, ‘Gövde Gösterisi’ başlığıyla sunduğu 2. Kişisel sergisinde, ataerkil düzenin kadın erkek ilişkilerini kendine has resimsel uslubuyla yorumluyor.

Büyük ebatlı tuvallerinde Sungur, bakışını insanlararası yakın ilişkilere odaklayarak, öncesi ve sonrası izleyici tarafında çözülmesi gereken bir seri anlatıyı resmine konu ediyor. Kadına sahip olmak için verilen mücadeleler, yapılan savaşlar, kadının ataerkil düzende bir arzu nesnesi olması, erkeğin kadın üzerinden iktidarını kullanmaya çalışırken, kadının iktidarıyla yüzleşmesi ve tüm bu konuların gerilimi rengin en gergin halleriyle sanatçının tuvallerine yansıyor.

İnsanın diğer kişilerle kurduğu ilişkiler kadar kendisini çevreleyen mekanla kurduğu ilişki de sanatçının sorunsallaştırdığı konular arasında. İç veya dış mekan mı olduğunun ayrımı bakış açısına göre kendini her seferinde yeniden tanımlarken, genç sanatçı izleyiciyi bir dizi soruyla başbaşa bırakıyor. Kendi gerçekliğini saklamaya gerek duymayan samimilikteki, bulundukları yere sığmakta güçlük çeken figürler, gösterinin şiddetini vurguladığı kadar, insanın kendi içindeki sıkışmışlığını sembolize eden mekansal yapıları öne çıkarıyorlar.

Sungur’un resimlerinde, insanoğlunun geldiği noktadaki ruhsal ve fiziksel sıkışmışlık, bu sorunla bir başetme biçimi olarak kendini görsellerken, izleyiciyi edilgen bir izleme eyleminin ötesinde, bir sorgulamanın tanıklığına sürüklediği bir oyunu oynamaya davet ediyor.

Evren Sungur - Gövde Gösterisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT