Exlibris Sergisi

Tarihler: 02 Mayıs 2015 Cumartesi ~ 15 Mayıs 2015 Cuma

Yer: Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Balat Kültür Evi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 2, 2015 ~ May 15, 2015

İSTANBUL EXLIBRIS DERNEĞİ AKADEMİSİ SANATÇI ÜYELERİ "EXLIBRIS SERGİSİ" 2 MAYIS 2015'DA BALAT KÜLTÜR EVİNDE AÇILIYOR.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği, Lions 118-E Yönetim Çevresi Cağaloğlu iki ve Piyerloti Lions Külüpleri, Lions 118-T Yönetim Çevresi yeni Fındıklı Lions Kulübü organizasyonu ile düzenlenen sergi 2 Mayıs Cumartesi Saat 14:00-18:00'e Balat. Vodina Caddesi 39'daki Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Balat Kültür Evi'nde açılıyor.

Sergiye İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Sanatçı Üyeleri Ayşe Anıl, Ayşen Erte, Betül Uras, Birgül Hacıalioğlu, Canan Bilge, Dilara Oktar Gürses, Doğu Erte, Erol Ünal, Esra Kizir Gökçen, Gülden Günaydın, Suğgur Kars, İnci Çokneşeli, Münevver Cillov, Nazan Erkmen, Nazan Sönmez, Nermin Kutri, Neşe Meral, Tülay Öktem, Ümran Polat, Vildan Çolak Yıldız Exlibrisleriyle katılıyor.

Sergi 15 Mayıs tarihine kadar hergün saat 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.

Exlibris kütüphanelede kitapların iç kapaklarına yapıştırılması amacıyla düşünülen sanatçılar tarafından üretilen en geniş kenarı 13cm. boyutunda olan özgün grafik resimlerdir. Exlibrisler kitabın sahibini tanıtır ve ödünç alan kişiye geri getirilmesini hatırlatırlar. Latince yazılışı “Exlibris” İngilizce karşılığı “Bookplate”dir. İlk exlibris 15. yy.’da Güney Almanya’da kullanılan çok uzun bir geçmişe sahip bir sanat dalıdır. Yapıldığı döneme ait kültürel, tarihsel özellikleri günümüze taşıması nedeniyle de ilgi çekmekte, sanatçılar ve kolleksiyonerler arasında önemli bir sanat objesi olarak tanımlanmaktadır. Exlibrislerin sol alt köşesine baskı tekniğinin simgesi, kaç adet basıldığı, bu baskının kaçıncı olduğu, sanatçının adı, imzası ve yapıldığı yıl kurşun kalemle yazılmaktadır.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği 1992'yılında Türk Exlibris sanatçılarının yurtdışında “International Christopher Colombus Contest” adlı Uluslararası Exlibris Yarışmasına katılmaları için sanat elçiliği yapan Latife Baştuğ başkanlığında 1998’de İstanbul’da kuruldu. 1999‘da Türkiyede ilk defa “Exlibris İstanbul 2000” konulu I. Uluslararası Exlibris yarışmasını T.C Kültür Bakanlığı ve İMKB sponsorluğu ile organize etti. Yarışmanın sergisi Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. 2008'de “Exlibris İstanbul 2000” sergisi İtalyanın değerli Exlibris sanatçısı Dr. Remo Palmirani hatırasına İtalya’da Soncino Basın Müzesi’nde sergilendi. Ardından Ağustos 2008‘de bu sergi İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Üyelerinin eserleri ile daha da zenginleştirillerek gene kaybettiğimiz büyük sanatçı Dr. Remo Palmirani hatırasına Castello Roddi D’Alba şatosunun restorasyonu sonucunda halka açılışı sırasında İtalya­İtalya Castel D'Alba ’da sergilendi.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Sanatçı Üyeleri 2010'da Gazeteciler Cemiyetin İstanbul Basın Müzesi’nde, 18 Ülkeden 500 görevlinin katıldığı Uluslararası 13. Akdeniz Konferansı sırasında Bodrum Kefaluka Resort Hotel’de, 2012 yılında İtalyada Albenga’da, 2013 te "Lions Avrupa Forumu" sırasında İstanbul Lütfü Kırdar Salonlarında, 2015'de Bodrum Dibekli Han Sergi Salonunda eserlerini sergilediler.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneği ayrıca İtalyan Exlibris Derneği işbirliği ile 2011'de “Exlibris Bosco Stregato-Büyülü Orman” konulu Exlibris Özgün Baskı Sergisinie İstanbulda ev sahipliğini yapmıştır.

Exlibris Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT