Faruk Cimok - Cimok'la İstanbul

Tarihler: 11 Haziran 2012 Pazartesi ~ 23 Haziran 2012 Cumartesi

Yer: İstanbul Antik Sanat

Adres: Hüsrev Gerede Cad. No: 60 Teşvikiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 227 52 28

Web: http://www.istanbulantiksanat.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 11, 2012 ~ Haz 23, 2012

Faruk Cimok Kimdir?

Ressam Namık İsmail, Hüseyin Avni Lifij, Şevket Dağ gibi Kafkasya kökenli olup 1956 yılında Hatay-Reyhanlı'da doğdu. 1979 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl ilk kişisel sergisini açtı. O tarihten günümüze kadar 23 kişisel sergi ile sanat severlerle buluştu. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde ve özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Online Galeri için : http://lebriz.com/pages/exhibition.aspx?lang=TR&exhID=3407&bhcp=1

Websitesi : http://www.farukcimok.com/

Tarih şehri İstanbul, eskiden beri pek çok sanatçının aktarımlarında dile getirilmiş, biçimlendirilmiş, şiirleştirilmiş bir efsane kenttir. Ve İstanbul'un resmedilmesi denildiğinde yaşayan önemli ressamlardan Faruk Cimok hemen akla geliverir. Cimok, izleyiciye sunacağı bu son dönem çalışmalarıyla, günlük yaşamdan kesitleri, evrensel sanat imgesine dönüştürerek döneminin en güzel örneklerini çok figürlü, çok boyutlu çalışmaları ile buluşturacak.

Sanatçı için bu kenti resmetmek aynı zamanda yaşadığı an'a, mekâna, çağa tanıklık etmek, yıllar sonrasına hatırlanacak görüntüler bırakmak anlamına da geliyor. Kompozisyonlarında olabildiğince doğal algılamalara ve gerçek görüntülere yer veriyor. Nesnel bir biçimde algılanıp ortaya koyulan bu görsel gerçeklik, Cimok'un resimlerinde yerini şiirsel bir anlatıma bırakır. Daha önceki çalışmalarında modern kent yaşamına ve onun getirdiği yabancılaşmaya karşı belirlediği "hicivsel tavır" burada yerini daha çok anlatımcılığa ve belli oranda objektif bakış açısına bırakıyor.

Yaşadığı zamana sadık kalarak, çevresinde gelişen günlük hayattan yaşam kesitlerini, keskin bir gözlem gücü ve nostaljik bir hava ile tuvaline aktaran sanatçının resimlerindeki strüktürel doku, pentür dili ve boya kullanım tekniğinde bu nostaljik havayı destekler niteliktedir. Cimok'un yapıtlarında teknik duyarlılık, evrensel ölçüt ve kurallar ağır basar. "Malzemeye dayalı" kendine özgü yöntemler kullanarak özel bir teknik geliştiren sanatçı eserlerinde empresyonist renk ışık anlayışı ile klasik bir çizim ustalığını birleştirmiştir. O kalabalıkları resmetmeyi sever, kalabalıklarda o'nun resimlerini seyretmeyi. Bu yüzden sanat dünyasında sarsılmaz, sağlam ve ayrıcalıklı özel bir yere sahiptir.

Faruk Cimok - Cimok'la İstanbul

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT