Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Etkinlikleri `İstanbul Yarışıyor` Sergisiyle Devam Ediyor

Tarihler: 16 Ekim 2010 Cumartesi ~ 23 Kasım 2010 Salı

Yer: Fototrek Fotograf Merkezi

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No: 311 K:1 D:3 Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 251 90 14 - 245 78 57

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 16, 2010 ~ Kas 23, 2010

Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Etkinlikleri `İstanbul Yarışıyor` YARIŞIYOR” Sergisi İle Devam Ediyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, sanat yönetmenliğini ve küratörlüğünü Gültekin ÇİZGEN’in, proje koordinatörlüğünü Cenk GENÇDİŞ’in üstlendiği FOTOGRAF GEÇİDİ: İSTANBUL 2010’un on dördüncü sergisi “İSTANBUL YARIŞIYOR”, 16 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleştirilecek kokteyl ile açılıyor. Serginin katalogu da aynı gün izleyicilere sunulacak.

11 kişilik fotografçı grubunun 2 aylık süre ile geceli gündüzlü yaptıkları çalışmalardan sanat yönetmeni ve küratör Gültekin ÇİZGEN’in yaptığı seçkide 32 adet 60 x 90 cm ebatlarında fotograf yer alıyor. Gültekin ÇİZGEN, Altan BAL, Arda OLGAÇ, Bülent ÖZGÖREN, Cenk GENÇDİŞ, Fazıl H. YILDIRIM, Hamdi KARADENİZ, H. Bahar KALELİ, Işık KAYA, Kurtuluş ARI ve Mete ÇARKCI’dan oluşan fotografçı grubu 2 aylık süre içerisinde sabah 04:00 ile gece 22:00 arasında yaptıkları çekimlerde Veliefendi Hipodromu’ndaki hayatı belgelediler. Sergideki fotograflar Atlar, Yarış, Uluslararası Yarış Festivali, Jokeyler, Veliefendi’nin Bilinmeyen Yüzü ve Jokey Kulüp başlıklarıyla sergilenecek. Sergi, 23 Kasım 2010 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Gültekin ÇİZGEN’in Kaleminden “İstanbul Yarışıyor” Sergisi:

2010 yılında, 60. yaşını kutlayan Türkiye Jokey Kulübü, ülkemizde at yetiştiriciliği ve yarışları konusuna eğilmiş en büyük kurumumuzdur.

“İstanbul Yarışıyor” projesini Türkiye Jokey Kulübü kadrolarına sunduğumuzda, yönetim olumlu yaklaşımlarıyla bize cesaret verdi. Bu seçkin kadrolar, kültürün bir ülkenin hayatını değiştiren ve anlamlandıran tek şey olduğunu bilen kişilerdi. Veli Efendi Hipodromu’nu müzesinden, sanat galerilerine, hediyelik eşya mağazasına kadar kültürel bir altyapıyla donatmışlardı. Kulüp binasının her yerinde ülkenin seçkin ressamlarının ve heykeltraşlarının at dünyasına dair eserleri sergilenmekteydi. İyi insanların, iyi atlarla buluştuğu yerdi, Türkiye Jokey Kulübü. Bu projeyle sanatımızın seçkin kadroları da, onların büyük bir sorumlulukla yönettikleri o kuruma, atların dünyasına, yarışlara, fotograflarıyla eğilecekti.

“İstanbul Yarışıyor”, başlığının altında yoğun bir açılım ve emek var. At yarışlarının çim ve kum pistlerdeki startla başlayan, finişle noktalanan, gece ve gündüz süren, fazla uzun olmayan yarış sürecinin arkasında kocaman bir dünya var. Sahnenin temel figürü elbette o güzelim atlar. Arap cinsinden, İngiliz cinsinden gelen her biri bir güzellik anıtı gibi salınan o güçlü hayvanlar için jokeyler, seyisler ter döküyorlar.

Yarış demek, atlar kadar seyirci de demek. Onların at sevgisi ve bilgisiyle karışan bahis heyecanları, coşkuları fotografçıları çok etkiledi. Tirübünlerdeki ve saha kenarındaki dalgalanma, veznelere para yetiştirme telaşı, ikramiye sevinci, tüm at ve yarış kültürünü bültenlerden takip etme, haftalarca fotografça konularımızın önemli bir parçası oldu.

Veli Efendi’nin bir de bilinmeyen yüzü var. Ahırlar, oradaki seyislerin yaşamı, jokey yetiştiren apranti okulu, at hastanesi gibi atçılık alanının önemli altyapıları. Yüz binlerin ekmek yediği, tüm bu büyük organizasyonu yönlendiren, kontrol eden Türkiye Jokey Kulübü’nün yetenekli, ciddi yapılanması. Çevredeki seyirciler için restoranlar, kafeler, kır kahveleri, piknik alanları bu canlı dünyanın ayrılmaz parçalarıydı. Tüm görüntüler, birer birer sanatçıların objektiflerden kameralara süzüldü.
www.fototrek.com

Fotograf Geçidi: İstanbul 2010 Etkinlikleri `İstanbul Yarışıyor` Sergisiyle Devam Ediyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT