Güneş Terkol – Holografik Kayıt

Tarihler: 28 Şubat 2014 Cuma ~ 21 Nisan 2014 Pazartesi

Yer: Galeri NON

Adres: Tomtom Mahallesi Nur-i-Ziya sokak No. 16 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 8774

Web: http://http://www.galerinon.com

E Posta: info@galerinon.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 28, 2014 ~ Nis 21, 2014

Güneş Terkol NON’da gerçekleşecek olan 3. solo sergisi Holografik Kayıt’da oldukları şey için değil başlattıkları için anlamları olan an, obje ve figürleri bir araya getiriyor. İzleyiciyi normalliğinin çaresizliğinde büyüyen his ve görüntüler ile yalnız bırakıyor.

Kumaş, dia, video projeksiyonu, gün ışığı, ses ve gerçek dış mekan aracılığı ile başıboş bir şekilde bırakılan hikayeler bir başlangıcı olmadan başlıyor ve bir bitişi olmadan bitiyor. Terkol, ziyaretçilerin suskun kalmış hikayelerinin kendi kayıtlarında belirmesini hedefliyor. Bu hikayeleri, günlük hayattan kesitlerle, ferahlatıcı bir tehditkarlıkta tek kişilik gerçekliklere dönüşmeye davet ediyor.

Güneş Terkol anlatmıyor, gösteriyor ve bunu yaparken kişisel hafızalardan hızlıca geçmiş anları yavaşlatıyor. Terkol, sıradan anlarda örülen ve bir çok farklı yöne akabilen anlatıları Holografik Kayıt’da harmonik yollara yönlendiriyor.

Sanatçının son iki yıldır dünyanın farklı şehirlerinde günlerce ve kilometrelerce yürüyerek fotoğraf makinesi ile biriktirdiği an ve insan koleksiyonu boyut değiştiriyor. Koleksiyon izleyicinin dikkatini, ince oyunlar ile kendi dünyalarında kaybettirmeyi ve bu dikkati yazılmamış kendi günlüklerine çekmeyi amaçlıyor. Terkol kendi üretim sürecini, ziyaretçilerin istemdışı çağrışımlar ile ucu açık küçük hikayeler oluşturmaları için kullanıyor.

Holografik Kayıt, küçük anların büyük resmi nasıl oluşturduğu ve hayatın yörüngesini belirlediği üzerine bozuk bir kutlama.

Güneş Terkol’un katılmış olduğu grup sergileri arasında Sculpture Center, New York, 2013; MAK, Vienna, 2012; Onomatopee, Einhoven, 2012; Istanbul Modern, Istanbul, 2011; OrganHaus, Chongqing, 2010; 2nd Antakya Biennial, 2010. With Ha Za Vu Zu artist group: Whitechapel Gallery, London, 2013; 10th Lyon Biennial, 2009; 10th Baltic Triennial, 2009 yer almaktadır.

Terkol, 2013 yılında ISCP New York sanatçı programına, 2011 yılında Organ Haus, Chongqinq, Çin, 2010 yılında ise Gasworks, Londra konuk sanatçı programılarına katıldı.

Güneş Terkol – Holografik Kayıt

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT