İz Öztat - İz

Tarihler: 15 Mayıs 2012 Salı ~ 26 Haziran 2012 Salı

Yer: Maçka Sanat Galerisi

Adres: Eytam cad. No:31/A, Maçka İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 240 80 23

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 15, 2012 ~ Haz 26, 2012

Açılış: 15 Mayıs, 17.00-20.00

“Miras demeye dilimiz vardı varacak. 70’lerin tortusu” (Sohbet toplantısı): 26 Mayıs, 16.00

İz Öztat'ın kişisel sergisi İZ 15 Mayıs Salı günü açılıyor. Bu, Maçka Sanat Galerisi 35. yıl sergi ve etkinliklerinden Nazlı Gürlek'in küratörlüğünde Eylül 2011–Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen Bengü Burak Volkan Alp Elmas İz başlıklı sergi dizisinin altıncı ve son kişisel sergisi.

Yüzünü Maçka Sanat Galerisi'nin 35 yıllık arşivine dönen bu sergi İz’in arşivden ses kayıtları ve yapıtlar eşliğinde geçirdiği yaklaşık bir yıllık çalışma sürecinin sonucu. Galerinin labirentimsi mekanlarına dağılmış birtakım nesne ve sesler ile Gökçe Yiğitel işbirliğinde şekillenmiş performatif eylemler sergi mekanını fiziksel ve zihinsel bir egzersiz sahasına dönüştürüyor. Görülenle sezilenlerin, hatırlanan ile unutulanların, gerçeklik ile yanılsamanın iç içe geçtiği spekülatif ve anakronistik bir düzene sahip bu sergi, sanat üretimi ve sergilenmesinde gelenek, tarih ve kültürel mirasla hesaplaşmaya gidiyor.

İz, sergide, kendi yapıtlarıyla, Maçka Sanat Galerisi Koleksiyonu'nda karşılaştığı, 1894’te İstanbul’da doğmuş, Zişan adlı bir entelektüele ait 1928 tarihli kolajı bir araya getiriyor. Zişan, birçok fotoğraf, fotomontaj, kolaj ve yazılı metin üretmesine rağmen bilinmez kalmış ve dolayısıyla tarih yazımında kendisine yer bulamamış marjinal bir figür. İz’in, Zişan'ın sergiye dahil edilen kolajından ve otobiyografisinin başlığı olan “Tarihteki her isim bendir ve ben bir başkasıdır” ifadesinden esinle oluşturduğu iki yapıt, Ölüm Sonrası Üretim serisinin başlangıcı niteliğinde. İz’in, kendisi için esin kaynağı teşkil eden ancak Türkiye çağdaş sanat tarihi içinde henüz tanınmayan Zişan’ı kendi sergisinin merkezine taşıyarak görünür kılması, sanat sisteminin özenle beslediği ve büyüttüğü “sanatçı miti” kavramını iki açıdan sorguluyor: bireysel üretimde etkileşimin rolü ve bireysel üretimi marjinalleştiren sanat ve kültür endüstrisinin tarih yazımındaki sözü.

İz, modernist mimari örneği Maçka Sanat Galerisi'nin şehirle ilişkisi ve geleceğini tartışmaya açmak amacıyla tarihçi ve kent araştırmacısı Orhan Esen'i projeye katkıda bulunmaya davet etti. “Maçka Sanat Galerisi'nin İstanbul'un hızla dönüşen kentsel dinamikleriyle ilişkisi, bir kültür mirası olarak değerlendirilme ihtimali üzerinden kurulabilir mi?” Bu sorudan yola çıkan ve “Miras demeye dilimiz vardı varacak. 70’lerin tortusu” başlığını taşıyan sohbet toplantısında Esen galeriye dönemin kentsel çevre üretiminin geniş çerçevesinden bakmayı öneriyor: Yapsat apartmandan gecekonduya, anonim toplu konuttan özgün mimari müdahalelere, artık tarih olmuş bir dönemin ruhunu farklı açılardan yansıtan kentsel üretim pratikleri birlikte ele alınacak. Mimarlar, mimarlık tarihçileri ve kent sosyologlarından oluşan dönemin aktörleri, tanıkları ve üzerine çalışan kişilerin de bulunacağı sohbet 26 Mayıs Cumartesi günü saat 16:00'da başlayacak ve herkesin katılımına açık olacak.

Ayrıca, 5 Haziran Salı günü saat 18:30'da “Tebliğ” başlıklı bir performans gerçekleştirilecek.

35. yılını günümüzün önde gelen altı genç sanatçısının galeri için tasarladıkları işleri sergileyerek kutlama yoluna giden Maçka Sanat Galerisi'nde Eylül 2011'den beri süregelen kişisel sergilerin sonuncusu olan İZ, serinin finalini, galerinin geçmişi, bugünü ve geleceği üzerine bir dizi zihinsel ve fiziksel egzersiz ortaya koyarak gerçekleştiriyor. Galerinin Türkiye çağdaş sanat tarihi içinde sahip olduğu avangart vizyonun bir devamı niteliğinde olan bu sergi, sanatta geçmiş, bugün, gelecek, gelenek ve miras üzerine alternatif bir bakış açısı öneriyor. Sanatsal üretimi çizgisel zaman anlayışından ve ilerlemeci tarih yazımından kurtarmaya yönelik bu çaba, sanat yapıtının geçmiş, şimdi ve geleceği aynı anda içerebilme ve sanatın anıtsal ve maddi değerinin ötesinde herkese açık bir deneyim alanı olabilmesi ihtimallerini araştırıyor.

Sergide yer alan performanslar sanatçı Gökçe Yiğitel ile; sohbet toplantısı ve ilişkili Orhan Esen ile gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu modelleme ve üretim Çınar Narter, Nihal Emsal Narter ve Bünyamin Yılmaz tarafından yapılmıştır. Metal işçiliği Barocco Silver'da ve serigrafi baskı Birtakımşeyler atölyesi'nde yapılmıştır.

Sergi Pazar-Pazartesi hariç hergün 13:00 - 19:00 arası açık olacaktır.

İz Öztat - İz

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT