Johan Tahon - Beyaz Tohumlayıcılar Sergisi

Tarihler: 23 Kasım 2011 Çarşamba ~ 31 Aralık 2011 Cumartesi

Yer: Akbank Sanat

Adres: İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu-İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 23, 2011 ~ Ara 31, 2011

Belçikalı sanatçı Johan Tahon’un “Beyaz Tohumlayıcılar” isimli sergisi, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde 23 Kasım -31 Aralık tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Küratör Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “İnsan evrensel varoluşunu bilerek yaşayan tek varlıktır. Yeryüzünde kendisini meydana getiren tüm olguları, yaşam evrelerini, gerçekliklerini insan bir yandan sezgileriyle yaşar, ama bir yandan da onları bilinçle sınar. Sonunu bilmesine rağmen insan yaşama adanmış bir varlıktır. Aynı şekilde kendi gerçekliğini de yaşamın içinde sınar. Johan Tahon, insanın hayatla kurduğu bağın evrensel olduğu kadar kendi bedensel sınırları içinde de sorgulanması gerektiğini işaret ettiği yapıtlarında, aşkınlık arayışını onları mekanla kökleri çok derinlere inen bir gerilim içinde ele alıyor” dedi.

Johan Tahon Hakkında

Johan Tahon’un sessiz, mütevazı, hayaletimsi heykellerinin pütürlü yüzeylerinin altında koskocaman bir dünya saklı. Kendisine eserlerinin başlangıç noktası hakkında soru sorduğunuzda ise; Tahon, aşka benzer bir duygu çarpması ve hemen onu takip eden kaçınılmaz bir reddedişten bahsedecektir. Heykellerinin temelinde acı veren, ama hiç yok olmayan bir arzu yatar. Acının varoluşçu deneyimi, ani yalnızlık ve hiçbir zaman doldurulamayacak sonsuz bir boşluk temasını işlemektedir. Tahon’un tüm eserlerinde görsel anlamı bastıran duygusal anlamların vücut kazandığını görüyoruz. Heykeller bizi ulaşılamaza ve bilinmeze ulaşmaya davet etmenin yanı sıra yaratıcı değişime geçit veren birer eşik gibidirler.

Johan Tahon, 1996 senesinde Belçika’nın en etkili küratörlerinden ve Documenta 9’u gerçekleştirmiş olan Jan Hoet’in dikkatini çekmiş, Luc Tuymans, Vito Acconci ve Sam Taylor-Wood gibi dünya çapındaki önemli sanatçılarla Ghent Çağdaş Sanat Müzesi’nde gerçekleştirilen meşhur “De Rode Poort “ sergisine katılmıştır. Hoet’in desteğini arkasına alan Tahon, Avrupa’da solo ve Ilya Kabakov, Günther Förg, Tony Cragg ve Stephan Balkenhol gibi sanatçılarla grup sergilerine katılmıştır. Heykelleri; S.M.A.K. (Ghent, Belçika), MuHKA (Antwerp, Belçika), Stedelijk Museum (Amsterdam, Hollanda), GEM and Gemeentemuseum (The Hague, Hollanda), MARTa (Herford, Almanya) müzelerinde ve birçok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Johan Tahon - Beyaz Tohumlayıcılar Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT