Kabardey - Balkar ve Çerkesler

Tarihler: 23 Mayıs 2014 Cuma ~ 29 Mayıs 2014 Perşembe

Yer: Feriye Lokantası

Adres: Çırağan Cad. No: 40 Ortaköy Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 227 22 16 - 227 22 17

Faks: 0212 236 57 99

Web: http://http://www.feriye.com/

E Posta: feriye@feriye.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 23, 2014 ~ May 29, 2014

Çerkes sürgününün 150. yıldönümünde büyülü anavatan Kafkasya’ya bir bakış: “Kabardey - Balkar ve Çerkesler”

Feriye Lokantası 23-29 Mayıs 2014 tarihleri arasında özel bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Çerkes sürgününün 150.yıldönümünde büyülü anavatan Kafkasya, Serina Haratoka Tara’nın objektifinden yeniden hayat bulacak. Fotoğrafçının ilk kişisel sergisi olan “Kabardey – Balkar ve Çerkesler” sergisi doğasıyla, insanıyla, sokaklarıyla, danslarıyla, müzikleriyle, yemekleri, kıyafetleri ve güzellikleriyle Kafkasya’da Kabardey boyunun anavatanı olan Kabardey-Balkar özerk cumhuriyetini gözler önüne serecek. Serginin küratörlüğü ise Çağla Cabaoğlu’na ait.

Çerkeslerin Kafkasya'daki bilinen tarihleri M.Ö.3500 yıllarına kadar uzanıyor. 1800’lü yılların ortasında artan Rus baskısı sebebiyle Çerkesler iki seçenekle karşı karşıya kalıyor: Ya Sibirya’ya ya da Anadolu’ya göç etmek…Birçok Çerkes ve Abhaz ailesi yaklaşık 5000 yıl yaşadıkları yüce dağlardan ve topraklardan sürgün ediliyorlar. Mallarını, mülklerini ve vatanlarını geride bırakmanın acısına, yolculuk sırasında binlerce gencin,yaşlının ve çocuğun kaybının derin acısı eklenince Anadolu’ya unutulmaz bir hüzünle ulaşıyorlar; hep içlerinde geri dönebilme arzusuyla…

Çerkeslerin Kabardey boyuna mensup bir ailenin en küçük ferdi olarak 1979 yılında Istanbul’da dünyaya gelen fotoğraf sanatçısı Serina Haratoka Tara, Çerkeslere görmedikleri anavatanı tanıtmak, Çerkes olmayanlara da hem sürgünü hem Çerkes kültürünü anlatmak adına bir sergi gerçekleştirmeyi kendine görev bildiğini söylüyor ve bu sergi için yola çıkışını şöyle anlatıyor: “Tam 150 yıl önce başlamış bu derin acı…Sürgünde vatanlarını unutmamak için geleneklerine ve göreneklerine dört elle sarılmışlar, yemeklerini, müziklerini danslarını ve dillerini mümkün olduğunca yaşatmaya calışmışlar. Böyle bir mücadele halen sürüp giderken anavatanda kalanlara, geride bırakılanlara ve bahsedilen o muhteşem doğaya bir bakış, bir geri dönüş arzusuyla başladı Kafkasya seyahatim. Tüm bölgeyi: doğasıyla, insanıyla, sokaklarıyla, danslarıyla, müzikleriyle, yemekleri, kıyafetleri ve güzellikleriyle fotoğraflamaya calıştım. Dünyanın kültür mozaiğinde önemli bir yeri olan çerkes halkının, ikinci anavatanı Türkiye gibi büyük bir medeniyetler beşiğinde unutulmaması ve daha çok tanıtılmasının kültürel zenginlik adına büyük bir sosyal sorumluluk görevi olduğunu düşünmekteyim.”

Yer: Feriye Lokantası / Hamdi Saver Salonu, Ortaköy

Ziyaret saatleri: 10.00-20.00

Kabardey - Balkar ve Çerkesler

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT