Kendinizi Uzay Boşluğunda Hissedeceğiniz Sıradışı Bir Sergi

Kendinizi Uzay Boşluğunda Hissedeceğiniz Sıradışı Bir Sergi

Tarihler: 03 Kasım 2016 Perşembe ~ 13 Kasım 2016 Pazar

Yer: Tophane-i Amire Kültür Merkezi

Adres: Kılıç Ali Paşa Mah. Defterdar Yokuşu No:2 Tophane Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 3, 2016 ~ Kas 13, 2016

Tophane-i Amire Tek Kube Salonu’nda HAS Mimarlık’ın yapıtları arasından sanatçıların yaptığı seçki ve yorumla tasarlanan ‘Mimarlığın Ses ve Işık Hali’ sergisi ziyaretçilerini kelimenin tam anlamıyla büyülüyor. Sergiyi gezenlerin kendilerini uzay boşluğunda hissettikleri duygusu ağır basarken, fonda duyulan müzik ise oldukça “kozmik” olarak değerlendirilmekte.

Tophane-i Amire’de 3 Kasım’da başlayan ve 13 Kasım’a kadar devam edecek olan serginin açılış kokteyli mimarlık dünyasının yanı sıra birçok sanatseveri de bir araya getirdi. HAS Mimarlık’tan Ayşe Hasol Erktin ve Doğan Hasol’un ev sahipliği kokteyle, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Yapı Merkezi Kurucusu Ülkü Arıoğlu, Soyak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taner Soyak, Krea Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, Pamir/Soyuer’den Firuz Soyuer’in de aralarında bulunduğu birçok ünlü isim katıldı.

Gezenlerin müthiş ve bir o kadar da farklı bir deneyim yaşadıklarını dile getirdikleri ‘Mimarlığın Ses ve Işık Hali’ sergisi için ziyaretçilerin ortak izlenimleri ise şöyle: “Görseller, ses, ışık büyüleyici. Kendinizi uzay boşluğunda hissediyorsunuz. Müzik ise kozmik. Işığın renkleri ve seslerin değişimi de bir o kadar büyüleyici. Her yönden unutulmayacak kadar güzel, tesirli ve alışılmamış. Uzay çağını hissettiren bir proje…”

Eğer siz de böylesine bir deneyimden yoksun kalmamak, görsel bir şovun izlerini mimari ve sanatsal olarak değerlendirmek istiyorsanız, bu sergiyi sakın kaçırmayın. Sergi, 13 Kasım tarihine kadar Tophane-i Amire’de ziyaret edilerek, deneyimlenebilir…

Geçmiş-Gelecek Sentezi

3. İstanbul Tasarım Bienali “yaratıcı mahalleler” programı kapsamında Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu, farklı bir sanatsal görsel şölene ev sahipliği yapıyor. HAS Mimarlık projelerinden yapılan seçki, mekâna özgü tasarım ve dijital teknolojilerin bütünleştiği bir sergilemeyle, Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu’nun büyülü atmosferinde bir geçmiş-gelecek sentezi oluşturmayı amaçlıyor.

Bu sanatsal kurguda Tek Kubbe Salonu odak noktası olarak ele alınırken, çağdaş yorumlarla, eskiden-yeniye, bütünden-parçaya, gerçekten-sanala, dengeden-dengesizlik haline dönüşümler yaratılıyor. Sergileme,de ziyaretçinin de performansın içine çekilmesiyle zaman ve mekan kavramlarının bulanıklaştığı; belki de bu güne kadar alışılmadık bir mekansal deneyim algı ile sizei karşı karşıya bırakarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

Tarihi Kubbeyi Yeniden Yorumlamak

Tek Kubbe Salonunun kuvvetli bir mimari öğesi olan kubbe, ana fikrin başlangıç noktasını oluşturmuş. Kurgu, bu noktadan yola çıkan ve kubbeye karşılık gelen ters “ışık kubbe” ile geliştirilmiş. Kubbe geometrisinin kusursuzluğuna karşılık, ışık kubbe; bugünün yorumuyla tarihi kubbeyle diyalog kuran bir yapı olarak kurgulanmış.

Yeni üretim kubbeyi kendine yüzey edinen görsel-işitsel sunum, kubbe çağrışımları üzerinden, hem HAS Mimarlık yapıtlarını, hem de mekânın atmosferini bütünleştirerek yeniden kurguluyor. Ziyaretçi, kendini saran deneyim sırasında, ışık ve sesin hareketiyle gerçek ile sanal uzamlar arasında gidip geliyor.

Kendinizi Uzay Boşluğunda Hissedeceğiniz Sıradışı Bir Sergi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT