Kezban Arca Batıbeki - Kezban

Tarihler: 07 Şubat 2015 Cumartesi ~ 14 Şubat 2015 Cumartesi

Yer: Zorlu Center Sanat Galerisi

Adres: Zorlu Center Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0850 222 67 76

Web: http://http://www.zorlucenterpsm.com

E Posta: info@zorlucenterpsm.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 7, 2015 ~ Şub 14, 2015

Kezban Arca Batıbeki'nin çalışmaları, her ne kadar toplumsal söylemde gezinse de kendi öznelliğini temsil eder. Modernitenin sildiği, ortadan kaldırdığı, yok ettiği, yok saydığı hafıza, zaman-mekan kavramlarına, dolayısıyla mekan denildiğinde beliren aidiyet, kimlik meselesine de bağlanır.

Buradan hareketle, Batıbeki'nin sanatsal u¨retiminin dokusuna sinen "Pop" da göz önüne alınmalıdır.Geçmişin zevkleriyle modern coşkuları birleştiren her tu¨rlu¨ öyku¨nme biçiminde olduğu gibi Pop'da da nostalji ögeleri belirgindir, cu¨nku¨ Pop-art, eşyayı, nesneyi sever. Parlak tu¨ketim eşyaları, sıradan, avam ku¨ltu¨r eleştirisi üzerinedir... Pop-art, kitle ku¨ltu¨ru¨ mantığı u¨zerine oturur ve Batıbeki'nin hemen her dönem çalışmalarında olduğu gibi ikonografiktir. Fotoromanlar,alt ku¨ltu¨r, klişe, kitsch... estetikten çok sosyoloji ve tarih çizgisine yakındır.

Pop-art'ın yaptığı gibi Batıbeki de, tu¨ketim toplumunun mitleri haline gelen imgeleri kullanır ama kendi resimsel, plastik anlayışı içinde yeniden biçimlendirerek yapıtlarına geniş bir toplumsal özlük kazandırır. Pop-art'ın temelde yapmaya çalıştığı şey yu¨ksek ku¨ltu¨r ile kitle ku¨ltu¨ru¨ arasında bir uzlaşım sağlamaksa, sanatçı bu uzlaşmayı sorunsallaştırır. O, popu¨ler-toplumsal ku¨ltu¨rden, gu¨ndelik yaşamdan ana fikrini alır. Bu temele dayanan u¨retimlerinin bu¨tu¨nu¨, Batıbeki'nin yaratıcı, yorumlayıcı, dönu¨ştu¨ru¨cu¨ eylemi olarak ortaya çıkar. Sanatta gu¨ndelik yaşam ayrımlarının silinmesi, yu¨ksek ve popu¨ler ku¨ltu¨r arasındaki ayrımın çökmesi, biçimsel eklektizm ve kodların karışımıdır. Bu bağlam içinde Batıbeki'nin çalışmaları, post-modernist söylemi de sanat aracılığıyla göru¨nu¨r hale getirir.

Kezban Arca Batıbeki - Kezban

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT