Pera Müzesi`ndeki Sergileri Görmek İçin Son Günler

Tarihler: 20 Nisan 2009 Pazartesi ~ 26 Nisan 2009 Pazar

Yer: Pera Müzesi

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 47 34443 Tepebaşı / Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 09 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 20, 2009 ~ Nis 26, 2009
“Kurosawa - Desenler” & “Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Lisesi’ne Ressamlar 1868-1968” sergilerini Pera Müzesi’nde görmek için son günler…
Dünya sinemasının “İmparator” lâkaplı usta yönetmeni Akira Kurosawa’nın çok renkli ve eşsiz imgelem gücünün ürünü 87 desenden oluşan “Kurosawa - Desenler” sergisi ile Galatasaraylılar Derneği’nin 100. Yıl kutlamalarının son etkinliği olan “Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Lisesi’ne Ressamlar 1868 - 1968” sergisini görmek için son günler.

Öncü, yenilikçi bir eğitim kurumunun Türkiye sanat ortamında oynadığı rolü yüz yıllık bir zaman dilimine odaklanarak akademik bir eksende irdeleyen ve Türk resminin usta sanatçılarının resimlerinden oluşan “Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Lisesi’ne Ressamlar 1868 - 1968” sergisinde, Cihat Burak`dan Nejad Devrim`e, Nurullah Berk`den Namık İsmail`e, Selim Turan`dan Avni Arbaş`a, Feyhaman Duran`a, Yavuz Görey`e ve Fikret Mualla`ya uzanan pek çok usta sanatçının yanı sıra, mektepte bu sanatçıların hocaları olmuş Halil Dikmen, Sami Yetik, François Claude Hayette ve Viçen Arslanyan gibi ünlü ressamlar da yer alıyor. 28 ustanın 57 eserinin bulunduğu sergide ilk kez sergilenen Galatasaray Müzesi Koleksiyonu’na ait Sultan Abdülaziz portresi sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Samuray soyundan gelen ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın az bilinen bir yönünü keşfetme olanağı veren ve Paris, Le Petit Palais’den hemen sonra Türkiye`ye getirilen “Kurosawa - Desenler” sergisindeki eserler sanatçının filmleri gibi duygu yüklü.

Her iki sergi, 26 Nisan 2009 tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyarete açık olacak.
www.peramuzesi.org.tr


Pera Müzesi`ndeki Sergileri Görmek İçin Son Günler

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT