Salt Soyut

Tarihler: 22 Şubat 2013 Cuma ~ 24 Mart 2013 Pazar

Yer: Mixer Arts

Adres: Boğazkesen Cad. No:45 Bodrum Kat Tophane Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 22, 2013 ~ Mar 24, 2013

Funda Alkan, Yeni Anıt, Ahmet Duru, Eceşan Erdem, İsmail Anıl Güzeliş, Ahmet Sait Kaplan, Hakan Kırdar, Gülay Yaşayanlar, Orhan Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen sergi, soyut sanatın güncel örneklerini biraraya getirerek, günümüz sanatında yeterli ilgiyi görmeyen soyut sanata odaklanıyor ve buradan hareketle Türkiye’nin modernleşmesi meselesine yeniden bakmayı hedefliyor.

Bilindiği gibi soyut sanat, batı dünyasında modernizmin adeta bir icadı ve yeniliği olarak görülmekte ve gelenekselden modernliğe geçişteki dönüştürücü rolü geniş bir kabul görmektedir.

Sergi başlığındaki “salt” sıfatı, sanatta non-figüratife eğilimi, Soyut'u vurgulamak; kesin olarak figüratif yaklaşımlardan, “soyutlama”dan ayırmak için kullanıyoruz. Böylelikle daha net bir biçimde, hem sanatın kendi iç dinamiklerine hem de bu dinamiklerin toplumların sosyo-kültürel yapısını nasıl dönüştürdüğüne tanıklık edebiliyoruz.

Bu bağlamda, “Salt Soyut” ile Türkiye'de batılı, modern değerlerin sanat aracılığıyla aktarılması misyonu nasıl gelişti ve bu misyonda soyut sanatın rolü ne oldu? Türk sanatında yerel konu ve "motif"lerin batılı üsluplarla yorumlanması problematiği içinde soyut/soyutlama ikilemi kendini nasıl gösterdi? Son yıllarda soyut/soyutlama ikileminde, batı modern soyut sanatı ile ?doğu geleneksel soyut/soyutlamacı dekoratif (ornamental) sanatı arasında paralellik kurma çabalarının ardında yatan nedenler neler olabilir? Türkiye'de günümüz sanatında soyut eserlerin yeterince üretilmemesinin nedenleri neler olabilir? sorularına yanıt arıyoruz.

“Salt Soyut”ta sergilenen eserler sadece resim ve heykel ile sınırlı kalmıyor; “soyut”un video, video mapping, rölyef ve malzeme ağırlıklı resim yorumlarını da kapsıyor.

Küratör: Işık Gençoğlu br/>Sanat Danışmanı: Hakan Kırdar

Salt Soyut

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT