Sanatın Anadolu Aydınlanması Doğu Akdeniz Grubu ´Alashia, Bitmeyen Resim´

Tarihler: 20 Eylül 2010 Pazartesi ~ 30 Eylül 2010 Perşembe

Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

Adres: İstiklal Cad. No: 217 Tünel Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 249 26 10

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 20, 2010 ~ Eyl 30, 2010

Sanatın Anadolu Aydınlanması Doğu Akdeniz Grubu ´Alashia, Bitmeyen Resim´

Bugüne kadar Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde Beyoğlu sınırları içersinde The Marmara Sanat Galerisi, Tophane-i Amire gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilen Sanatın Anadolu Aydınlanması projesi, Doğu Akdeniz Grubu’nun ‘Alashia, bitmeyen resim..’ sergisiyle devam ediyor. Sergi 20-30 Eylül 2010 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Çağdaş sanatın evrensel ürünlerini veren ve uluslararası sanat çevrelerinde bilinen pek çok sanatçının oluşturduğu Doğu Akdeniz Grubu, Sanatın Anadolu Aydınlanması Projesi’nin 9.sergisini oluşturuyor.

Açılışa Proje kurucusu, sanat yönetmeni Ali Akdamar, ana destekçi kuruluş olan Live’nin yönetim kurulu başkanı Mayir Saranga ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katılacaklar.

Tarihin bilinen en eski zamanlarından sürüp gelen ve bir yaşam mücadelesi veren Akdenizin Güneydoğusu’ndaki Kıbrıs adası. Dün de, bugün de acılı günler yaşayan Alashia.

Doğu Akdeniz proje grubu lideri Ayhatun ATEŞİN Akdeniz kültürünün temelinde birçok uygarlıklara ev sahipliği yapmış Alashia`nın, en eski zamanlarından bugüne neler yaşadığını şöyle anlatıyor.

“ Bu ada. Taş devrinin eski yerleşim birimi Khirokitia dünya mirası. Hitit ‹mparatorluğu’nun bir parçası. Ege adalarından ilk göçler… Efsanelerin yaşam bulduğu yer. Afrodit ve Andonis. İlk Krallar Cinyras-Teucer ve Pygmalion. Yerleşim temellerinin atıldığı büyük koloniler. Larnaka ve Salamis. Arkası gelmeyen işgaller, din kavgaları. Yakılıp yıkılan şehirler, göçler. Mısır, Roma, Bizansve ardından Osmanlı yönetimi.

Yüzyılların biriken kültürüne yeni bir tat yeni bir hayat ekleniyor. Ancak Hristiyanlar-Müslümanlar belirli bir şekilde ayrı nefes alıp vermeye başlıyor. İşte Kıbrıs bu dönemeçlerden ve kırılma noktasından hayat bulma savaşını veriyor.

Bu yaşananların geriye bıraktığı tortularda geçmiş yaşananların kültürünün hayatta tutunabilmesi! Kıbrıs’ın sevecen ve başı dik halklarının inadıdır.

Sanatın Anadolu Aydınlanması Projesi kapsamında biz Doğu Akdeniz Grubu olarak, Kıbrısın geçmiş kültür birikimini geleceğe aktarmak için çalıştık. Dünün bugüne uzanan tarihsel çizgisinde dönüm noktası oluşturan kültürlerin izlerini kendi birikimleri ile kararak yarına yön verecek çalışmalar ürettik.

Bu çalışmalarımızda toprak var. Kokusu ve benzersizliği ile şarkılarda çığlıklaşan yasemin var, kültürlerin izlerini taşıyan sevecen insanının aşkları, inançları var. Tanrıçaların ve denizin kokusu ve bir bütünü oluşturan tüm değerler..

Ve bu değerlerle alashia’nın kaderini belirleyen siyasi entrikaların süregelen ironik yönetim baskılarına yok olmadan verilen mücadele.

Kısaca süregelen yaşanılır hayat. Dün - bugün..Bugün - yarın.!... Alashia bitmeyen bir resim..”

Sergiye 20 sanatçı resim, heykel,video art,fotoğraf ,yerleştirme, tekstil-dokuma çalışmalarıyla katılıyor.

Sanatçılar
Doğu Akdeniz Grubu Lideri:
Ayhatun ATEŞİN
Emin ÇİZENEL, Emel SAMİOĞLU, Feridun IŞIMAN, Güner PİR, İnci KANSU, İsmet TATAR, Gönen ATAKOL, Hikmet ULUÇAM,İlkay ÖNSOY, Sümer EREK, Özden SELENGE, Eser KEÇECİ, Hasan HÜSEYİN, Gökçe ŞEKEROĞLU, Gamze ANIL, Anber ONAR, Ayten HÜSEYİN, Ahmet ÖZGÜNEL,Veli KAYMAKLILI

Sanatın Anadolu Aydınlanması Doğu Akdeniz Grubu ´Alashia, Bitmeyen Resim´

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT