Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif

Tarihler: 08 Nisan 2009 Çarşamba ~ 31 Temmuz 2009 Cuma

Yer: Osmanlı Bankası Müzesi

Adres: Bankalar Caddesi No:11 Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 334 22 70

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 8, 2009 ~ Tem 31, 2009
“Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif” Osmanlı Bankası Müzesi’nde
Sedad Hakkı Eldem’in Türkiye gündemini belirleyenler arasında yer aldığı çalışma dönemini ve yapıtlarını ele alan Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif sergisi, Osmanlı Bankası Müzesi’nde açıldı. Türkiye’nin en büyük kişisel mimari arşivine sahip olduğu gerçeğinden hareketle, Eldem’in çalışmalarına odaklanan etkinlik, bir arşiv-sergi kimliğini taşıyor. Sergi, izleyicilerin mimarın çalışmalarına; estetize etmeden, birer resimsel yapıt olduklarını düşünmeden, tarihsel veriler olduklarının bilinciyle bakmalarını hedefliyor. Eldem’i irdelerken, ünlü mimarın çokboyutluluğunun da gerektirdiği, geniş çoğul okuma imkanlarının bulunduğu anlatılmak isteniyor.

“Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif” sergisi ve aynı adla yayımlanacak kitap, ünlü mimarın tüm çalışmalarının genel bir dökümünü sunarken, etkinliklerinin tümel bir muhasebesini de ortaya koyuyor. Söz konusu arşiv malzemesinin, bu önemli tarihsel figür üzerinde gelecekte yapılacak yeni araştırma ve değerlendirmeleri tetiklemesi umuluyor. Sergi ve kitabın küratörlük ve editörlük hizmetleri Bülent Tanju ile Uğur Tanyeli tarafından üstlenildi, tasarımı Bülent Erkmen tarafından yapıldı. Kitaba, çok sayıda akademisyen de katkıda bulundu.

Sedad Hakkı Eldem, 1930’lardan 1980’lere uzanan dönemde, Türkiye’de mimarlık alanını en yoğun biçimde etkileyen isim olarak kabul ediliyor. Tasarımcı, hoca ve yazar kimlikleriyle tanınan Eldem, bazıları hâlâ gündemdeki yerini koruyan düşünceler üretti, yapılar inşa etti ve kitaplar yazdı. Ortaya koyduğu rol modeliyle yinelenmesi zor, ancak kimilerine göre itici, kimilerine göre ise gıpta edilecek nitelikte bir kariyer ortaya koydu.

Mimarın, ortaokul yıllarında başlayan ve 1988’deki ölümüne dek uzanan yarım yüzyılı aşkın uzunluktaki verimli döneminin, başlangıcından ilk yapısını inşa ettiği 1930’a kadarki evresi, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi tarafından “Sedad Hakkı Eldem I, Gençlik Yılları” adlı sergi ve kitapla geçen yıl ele alınmıştı.

Sergi, 31 Temmuz 2009 tarihine kadar devam edecek.

Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT