Semra Göney - Romantik Karmaşa

Semra Göney - Romantik Karmaşa

Tarihler: 12 Mart 2016 Cumartesi ~ 03 Nisan 2016 Pazar

Yer: Galeri Ark

Adres: Cemil Topuzlu Caddesi No: 49 Çiftehavuzlar Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 369 49 00

Web: http://www.galeriark.com

E Posta: info@galeriark.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 12, 2016 ~ Nis 3, 2016

12 Mart - 3 Nisan 2016 tarihleri arasında Galeri ARK, Semra Göney’in “Romantik Karmaşa” isimli sergisine ev sahipliği yapacak. Sanatçı daha önce “Amorfkon” ismini verdiği projesine izleyicisini de dahil etmiş; Türkiye Resim Sanatı ortamında eşi görülmeyen bu projesiyle öne çıkmış ve bunun üzerine geriye dönük bütün dönemlerini masaya yatıran, yanı sıra “Amorfkon”lara da kapsamlıca yer veren “Oluşumların Söylemleri” isimli kitap, sanat felsefecisi, eleştirmen Özkan Eroğlu tarafından kaleme alınmıştı. Yeni sergisi “Romantik Karmaşa” için de Eroğlu şunları söylemekte:

“Hemen her döneminde başkalaşmayı benimseyen bir sanatçı oldu Semra Göney. Son sergisindeki yapıtlarının en temel özelliği, statik bir ilke veya mantığa dayalı çerçevenin neredeyse sıfırlanması. Son resimlerinde şiddetli ve güçlü bir deprem var. Bu son resimler, sanatçının kendi sanat sisteminin tutsağı olmadığını da ortaya koyması açısından ayrıca önemli. Sanatçı, her döneminde olduğu gibi bu son resimlerinde de kompozisyonlarını oluşturan elemanlar arasında heterojen bir bakışı tercih ederek, bu eylemiyle negatif diyalektikten yana durduğunu da ortaya koyuyor. Bu durum, son yapıtlarında iyice belirginleştiği gibi, sanatçıyı Arte Povera, Video Art, Art Brut, vb gibi “deneyimi” ve “deneyimleme”yi ön plana alan sanat tavırlarının bazı felsefî hallerine de yakınlaştırıyor. Ayrıca son resimlerinde romantizm, “tinin manzaraları” şeklinde kendine bir yer buluyor. “Gözden tine ulaşan” romantik algı süreci ters çevrilerek, “tinden göze ulaşan” bir sürece dönüştürülüyor.”

Semra Göney - Romantik Karmaşa

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT