Şerif Kino - Don Kişot Teşvikiye’de

Tarihler: 06 Aralık 2011 Salı ~ 30 Aralık 2011 Cuma

Yer: Teşvikiye Galeri Oda

Adres: Hüsrevgerede Cad. Fırın Sok.2B Teşvikiye - İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 259 22 08

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 6, 2011 ~ Ara 30, 2011

Şerif Kino’nun “Don Kişot Teşvikiye’de” başlıklı Kişisel Resim Sergisi, 06 - 30 Aralık 2011 tarihleri arasında, Teşvikiye Galeri Oda’da açılacak.

1967 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğan, Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nden sonra yine bu ilçede ve İstanbul’da açtığı atölyelerinde çalışmalarını sürdüren Şerif Kino, 1995’ten bu yana, İsveç-Borlänge’den Mardin’e, Erzurum’dan İstanbul’a kadar uzanan geniş bir alanda, çok sayıda kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi.

2010 ve 2011 yıllarında ilk ikisi düzenlenen, 2012’deki üçüncüsünün de hazırlıkları süren Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu’nun hem küratörlüğünü, hem de Fahrettin Kuzu ile birlikte organizatörlüğünü üstlenen Şerif Kino, daha önceki sergilerinde kullandığı “Don Kişot” vurgusunu, bu sergiye de taşıyor.

Şerif’in sanatını yorumlamayı, değerli kültür adamımız Emre Zeytinoğlu’na bırakıyoruz: “Gündelik siyasi ve sanatsal tavırların dışında kalarak, yapıtlarını yalnızca kişisel kararları doğrultusunda ortaya koyan Şerif Kino, kimi zaman Don Kişot görüntüsünü resimlerine doğrudan yerleştirerek, kimi zaman da onun duygusunu metaforik biçimde aktararak, bize bir “ideal dünya” sunuyor.

Son derece renkli ve ışıklı bir görüntüyle izleyiciye sunulan bu “ideal dünya”, içinde Mardin’in yöresel özelliklerini taşıdığı gibi, sanatçının uzak yerlere yaptığı seyahatlerde gördüğü bir takım manzaraları da taşıyor. Ayrıca bu “ideal dünya”, sanatçının düşselliğini yansıtan simgelere ya da yaşamında önemli gördüğü portrelere ve mekânlara yer veriyor. Ama tüm bunlar “gerçeküstü” denilebilecek bir yaklaşımla birbirleriyle kaynaşıyor ve karşımıza, işte o “ideal dünya” çıkıyor.

Düşsellik ile yaşam gerçekliğinin iç içe gösterildiği bu yapıtlar, aynı zamanda Şerif Kino’nun, kavramsal bir kişilik olan Don Kişot ile örtüşmesine de işaret ediyor.”

Bu sergide ressamımızın, tamamı tual üzerine akrilik yaklaşık yirmi çalışmasını izleyebileceğiz.

Galeri, Pazar ve Pazartesi dışında 12:00-19:00 arasında açıktır.

Şerif Kino - Don Kişot Teşvikiye’de

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT