Sevinç Altan - Bölge

Tarihler: 21 Mayıs 2012 Pazartesi ~ 21 Haziran 2012 Perşembe

Yer: 44a Sanat Galerisi

Adres: Ahmet Fetgari Sok. No:44/A Teşvikiye İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 233 33 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 21, 2012 ~ Haz 21, 2012

“İstisna hali özel bir hukuk değildir (savaş hukuku gibi), hukuk düzeninin kendisinin askıya alınması olarak, hukukun eşiğini ya da sınır-kavramını belirler.” … “Modern totalitarizm, istisna hali aracılığıyla, yalnızca siyasi hasımlarını değil, şu ya da bu nedenden ötürü siyasi sistemle bütünleştirilemeyecekleri belli olan yurttaş kesimlerinin bedenen ortadan kaldırılmasına izin veren yasal bir iç savaş olarak ta tanımlanabilir.” G.Agamben

Sevinç Altan “Arabölge” den sonra bir parantez açıp sistemin hukuki siyasi her türden aracının ölümcül bir aygıta dönüştüğü “bölge”de dolaşıyor.

Heron’un hedef işaretiyle başlayan, birbirini takip eden kareler halinde sıralanan resimlerde sanatçının oluşturduğu koyu atmosfer bir “istisna hali” ni hissettiriyor bize. ”5 no’lu bina”dan çıkıp hemen her karede dolaşan karanlık figür bizi 90’lı yıllara götürürken, durup bize bakan ceylan imgesi ise “istisna hali”nin devam ettiğine işaret ediyor sanki. Biz de, bizi bu gözlere bakmaya çekinmeden çağıran, inadına karanlık, inadına şiirsel bir anlatımla açılan parantezin içine ister istemez giriyor, “boşaltılmış” alanlarda, “yasasızlık ile hukuk arasında mutlak bir belirsizlik bölgesi”nde dolaşıyoruz.

“güllerin bedeninden dikenlerini teker teker koparırsan
dikenleri kopardığın yerler teker teker kanar “

Sergi katalogunun başında yer alan bu dizeyi Turgut Uyar 1970’de yazmış; bugün Sevinç Altan’ın “bölge” resimlerine bakarken şairin sesini duyar gibiyiz.

Sevinç Altan - Bölge

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT