Susan Hefuna - BeYond NoThing

Tarihler: 05 Nisan 2014 Cumartesi ~ 03 Mayıs 2014 Cumartesi

Yer: Pi Artworks Galatasaray

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 34430 Galatasaray Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 293 71 03

Faks: 0212 293 67 09

Web: http://http://www.piartworks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 5, 2014 ~ May 3, 2014

Susan Hefuna, çizim, heykel ve enstelasyonun yanı sıra video, fotoğraf ve performans gibi farklı medyaları kullanarak uluslararası ölçekte işler üretiyor ve sergiler gerçekleştiriyor. Hefuna’nın Sharjah Art Foundation tarafından düzenlenen büyük solo sergisiyle aynı zaman rastlayan Pi Artworks İstanbul’daki sergisi, sanatçının dokuma işlerine odaklanıyor ve benzersiz kültürlerarası kimliğini biçimlendiren görsel ve kültürel gösterenleri araştırıyor.

Susan Hefuna, göz alıcı graffitilere benzeyen dokuma işlerini 2001’den bu yana üretiyor. Kostümleri, yerleştirmeleri ve duvar dokumalarını kapsayan işlerinde dünya genelindeki çeşitli geleneklerden faydalanan Hefuna, benzersiz sanatsal dilini bu şekilde geliştirdi. Hefuna’nın dokuma işleri Afrika ve Japon estetiğinden, çok-katmanlı ikonik kırkyama desenleriyle geleneksel Amerikan yorgan zanaatından ve hikâye anlatıcılığından olduğu kadar Mısır’a özgü çadır yapma geleneğinden ve eski Kahire’nin khayamiya’larından besleniyor. Khayamiyalar’ın desenleri Mısır’a özgü pamuktan özenle dokunuyor ve çadırların iç mekânlarını canlandırmak için rengârenk tasarımlarla uygulanıyor.

Hefuna da Mısır pamuğunu işliyor, birbirine bağlı noktalar ve çizgiler ile çok katmanlı çizimlerine benzeyen, iyi bilinen büyük ölçekli maşrabiyelerin (tahta kafeslerin) mimarisini hatırlatan yapılar yaratıyor. Here Now [Şimdi Burada] gibi dokuma diptiklerinde veya Beyond Nothing [Hiçliğin Ötesinde] gibi triptiklerinde bu birbirine bağlanan beyaz noktalar ve çizgiler, birer takım yıldız, siyah pamuğun oluşturduğu bir gece semasının dışına uzanan bir yıldız kümesi, kelimelerin, şekillerin ve renklerin oluşturduğu bir galaksi gibi arz-ı endam ediyor. Hefuna, Arapça ve İngilizce kelimeleri de yeni tasarım uygulamaları yaratmak amacıyla kumaşlara ekliyor veya mevcut kelimeleri ve deyimleri kendi diline uyarlayarak yeni kelimeler yaratıyor. Bazen kelimeler ve harfler zar zor okunabilen imgelere dönüşerek başkalaşıyor. Diğer zamanlarda, kelime ve metin kolajları anlam katmanlarını zorluyor. Bazıları efsanevi Mısırlı şarkıcı Umm Kalthoum'un şarkılarına gönderme yapan Anta Omri'de belirgin olduğu gibi popüler kültüre atıfta bulunurken, Sabr Gamil (‘Patience is Beautiful’) de dahil olmak üzere diğerleri Arap, İngiliz ve Alman kültürünün vecizelerinden faydalanıyor. Harflerin, yapıların ve kelimelerin bu karışımı, izleyicilerin kültürel ve sosyal birikimlerine, Hefuna'nın kültürlerarası imalarını kavrayışlarına bağlı olarak izleyicilerde farklı duyguları harekete geçiriyor.

Pi Artworks İstanbul’da 4 Nisan – 3 Mayıs arasında izlenebilecek "BeYond NoThing" sergisi, Hefuna'nın dokuma işlerini ilk kez bir araya getiriyor. Yeni ve mevcut işlerin bir arada olduğu sergi, Hefuna'nın kelimelerin ötesindeki anlamı, izleyicilerin duygu ve hafıza katmanlarını harekete geçirme marifetini sorgulamasını sağlayan şiirsel tutumu belirginleştiriyor.

Susan Hefuna - BeYond NoThing

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT