Avrupa’nın Meddahı Muhsin Omurca Yeni Gösterisi ile İstanbul’da

Tarihler: 06 Aralık 2010 Pazartesi ~ 07 Aralık 2010 Salı 6 Aralık 20:00 Almanca, 7 Aralık 20:00 Türkçe - Saat: 20:0

Yer: Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi

Ücret: 30, 00 TL

Adres: Zeytınoğlu Cad. No:8 Beşiktaş / İstanbul Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 351 93 82

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 6, 2010 ~ Ara 7, 2010

Kabare sanatçısı Muhsin Omurca, yeni gösterisi “Cennete Bir İki - Turkenhimmel”’i, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde 6 Aralık 2010 Pazartesi günü Almanca, 7 Aralık 2010 Salı günü ise Türkçe olarak sahneleyecek. Oyun, Adem ile Havva’nın Türk olma ihtimalinden (!) yola çıkıp Almanya ve Avrupa’ya hiciv yüklü mesajlar gönderiyor.

“Almanlar’ı kendi dillerinde güldüren ilk Türk” olarak tanınan kabare ve karikatür sanatçısı Muhsin Omurca, yeni gösterisi “Cennete Bir İki - Turkenhimmel” ile Aralık ayında İstanbul seyircisi ile buluşacak. Gösteri, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde 6 Aralık 2010 Pazartesi günü saat 20:00’de Almanca, 7 Aralık 2010 Salı günü saat 20:00’de ise Türkçe olarak sahnelenecek. Omurca’nın bir önceki oyunu, Türkiye’nin Avrupa Birliği`ne katılma macerasını hicveden “AB’ye Damsız Girilmez” de İstanbul seyircisinden övgü almıştı.

Muhsin Omurca bir “göçmen”. 1959’da doğduğu Bursa’dan 1979’da Almanya’ya göç etti. Bu ülkede önce karikatürleri yer buldu; 1981 yılından itibaren Alman basınında karikatürleri yayınlanan Omurca sekiz yıl boyunca, Almanya`nın önde gelen gazetelerinden, Münih merkezli 430 bin tirajlı Süddeutsche Zeitung`a çizdi. Omurca’nın “Kanakman” adlı karikatür dizisi de Berlin’deki “Taz” gazetesinde yayınlandı. Die Zeit, Die Woche, Südwest-Presse, Wochenschau ve Süddeutsche Allgemeine ise Omurca’nın karikatürlerini yayınlayan diğer gazeteler.

Şinasi Dikmen ile birlikte 1985 yılında ilk Türk-Alman kabaresi olan “Knobi-Bonbon”u kuran Omurca, Almanya’da “Mussin” sahne adıyla tanındı. Başarılı geçen 12 yıllık sahne yaşamı ve yaklaşık 1.500 gösterinin ardından kariyerine tek başına devam eden Omurca, karikatürist tarafını da katarak yarattığı “Tagebucheines Skinheads in Istanbul- Bir Dazlağın İstanbul Günlüğü” gösterisi ile büyük 1998’de Alman kabare dünyasının ilk “karikatürize kabare” ödülünü aldı. Bu oyunda Omurca’ya, yine kendisinin çizdiği karikatürler eşlik ediyordu.

Omurca’nın gösterileri sadece Almanlar’ı ve Almanya’da yaşayan Türkler’i güldürmüyor. Finlandiya’dan Avusturya’ya, İspanya’dan Litvanya’ya bütün Avrupa’da gösterilerini sergileyen “Mussin” Omurca, “yaşlı” kıtanın “genç ve yeni” sesi olmayı sürdürüyor.

Cennete Bir İki
Muhsin Omurca’nın yeni oyunu “Cennete Bir İki - Turkenhimmel”, Alman haftalık haber dergisi Der Spiegel’de yayınlan bir makaleden kaynaklanıyor. Bu makalede Urfa’daki Göbeklitepe höyüğünde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan bulguların, Dünya üzerinde ilk yerleşimin ilk tarımsal faaliyetin Göbeklitepe-Urfa’da gerçekleştiğini gösterdiği belirtilerek, ironik bir şekilde Adem ile Havva’nın da Urfa’da yaşamış olabileceğinden söz ediliyor. Bu makaleyi kendi espri anlayışıyla değerlendiren Muhsin Omurca da “Cennete Bir İki” adını verdiği yeni gösterisinde, Adem ile Havva’nın Türk olma ihtimalinden (!) yola çıkıp Almanya ve Avrupa’ya hiciv yüklü mesajlar gönderiyor.

Gösteri, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Brita Wagener’in himayesinde, Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle ve LamiaCongress&Event Management’ın organizasyonu ile 06-07 Aralık 2010 tarihlerinde saat 20:00’de, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Gösterinin, 30 TL’den satışa sunulan biletleri, Akatlar Kültür Merkezi’nin gişeleri ile Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’ndeki Türk-Alman Kitabevi’nden ve Lamia Congress & Event Management’tan (212 352 28 43) edinilebilir.

Avrupa’nın Meddahı Muhsin Omurca Yeni Gösterisi ile İstanbul’da

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT