Bi Dakkalıklar

Tarihler: 19 Haziran 2015 Cuma ~ 19 Haziran 2015 Cuma Saat:20:30

Yer: Bisahne

Ücret: Tam - 45.00 TL Öğrenci - 28.50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Tomtom Mah. Camcı Fevzi Sok. 34/A Kumbaracı Yokuşu Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 19, 2015 ~ Haz 19, 2015

István Örkény tarafından yazılan, insanlık hallerini konu alan hikayelerden oluşan "Bi Dakkalıklar", haziran ayında Bisahne'de...Yöneten: Nihat İleri
Çeviri: Sevgi Can Aysevener
Oyuncular: Buse Ertur, Ezgi Yağ, İclal Nergiz, Nurdan Derman, Pelin Güney, Sıla Kasaroğlu, Uğur Cem Lalek
Sahne tasarım: Şebnem Ölçeroğlu
Teknik ve Işık tasarım: Polat Niloğlu
Prodüktör: Laçin Ceylan

Yazar karakterine en uygun biçimi ‘Bir Dakikalık Öyküler’ diye adlandırılan kısa öykülerde bulur.

Macar yazınının önemli adlarından István Örkény’in ilginç yaşam öyküsü 1912’de başlar. Yazar, varlıklı bir kentsoylu ailenin çocuğu olarak, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun son günlerinde dünyaya gelir. Lise eğitiminden sonra yazına ilgi duyduğu halde eczacı babasının isteğiyle, daha pratik öğrenime yöneltilip kimya mühendisi diplomasını alır; ama bununla yetinmez ve eczacılık fakültesini de bitirir. O sıralarda yazmaya da başlayan Örkény’in bir öyküsü, editörlüğünü Attila Jozsef’in yaptığı Szép Szó dergisinde yayımlanır. O günden sonra Attila József ile ilerleyen dostluğu babasının, onu yurt dışına göndermesiyle sona erer. Çünkü babası, polis tarafından ‘oğlun solcularla görüşüyor’ diye uyarılmıştır.

István Örkény, 1938’de Londra’da, 1939’da Paris’te bulunduktan sonra 1940’ta Macaristan’a döner. İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi asıllı olduğundan birkaç defa zorunlu hizmete çağrılır. 1942’de, bu hizmetin yedi yüz bin kadar Macar askerinin öldüğü Don Cephesi’dir. 1943’te düştüğü Sovyet savaş esirleri kampından 1946 Noel’inde dönebilir. 1949’dan başlayarak Gençlik Tiyatrosu'nun, 1951’den başlayarak da Macar Halk Ordusu Tiyatrosu'nun dramaturgu, 1954’te ise Edebiyat Yayınevi’nin danışmanı olur. 1956 ayaklanması sırasındaki tutumu nedeniyle yazar olarak beş yıllık yasağa çarptırılır. Bir ilaç fabrikasında çalışmaya başlayan yazarın yükselişini altmışlı yılların ortasından sonra artık hiçbir şey durduramaz.

Örkény, karakterine en uygun biçimi ‘Bir Dakikalık Öyküler’ diye adlandırılan kısa öykülerde bulur. İnsanlık hallerini, düşleri, düş kırıklıklarını, sıradanlıkları, toplumsal yıkımları anlatan çok kısa ve şaşırtıcı öykülerdir bunlar.

Bi Dakkalıklar

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT