Rosto in Turansureishon

Tarihler: 03 Kasım 2010 Çarşamba ~ 04 Kasım 2010 Perşembe 3-4 Kasım Çarşamba Saat 20:30 - Saat: 20:30

Yer: Garajİstanbul

Ücret: Tam: 28,50 TL, Öğrenci, Emekli, Engelli: 23,50 TL, Öğrenci: 18,50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com ve garajistanbul

Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. Kaymakam Reşat Bey Sok. No: 11/A, Galatasaray İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 44 99

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 3, 2010 ~ Kas 4, 2010

Basından:
De Volkskrant gazetesinden Vincent Kouters: “Lost in Translation filminden (2003) yola çıkıp ters yöne giderek müzikli bir tiyatro eseri yaratan tiyatrocu Joachim Robbrecht, zekice ve merak uyandırıcı bir fikir yakaladı. Sofia Coppola’nın hüzünlü komedisinde Scarlett Johansson ve Bill Murray egzotik Tokyo’da yollarını şaşırırlar. Robbrecht’ın yazdığı, yapımını Productiehuis Rotterdam’ın üstlendiği Rosto in Turansureishon adlı yapıtta ise (Hollanda’da yaşayan Tashi Iwaoka ve Keyna Nara tarafından çanlandırılan) iki Japon, Hollanda’nın en yoğun nüfuslu bölgesi Randstad’ta yollarını kaybetmeye çabalıyorlar ama nafile. [..] Müzik parçalarının çoğu canlı olarak icra ediliyor, müzisyen William Bakker etkileyici bir şovmen olmasının yanı sıra, bateri ve synthesizer’larıyla vahşi ve ihtişamlı sesler çıkartmayı da başarıyor. Bakker, tiyatro eseri için sert elektronik pop müziği anlamına gelen Japon shibuyakei türünden esinlenerek birkaç gürültülü parça bestelemiş. Japon kahramanlar, zaman zaman şarkılarına ara vererek altyazılarının ekranda belirdiği hikâyelerini anlatıyorlar. [...] Robbrecht için kurgu ön planda değil. En önemlisi de sert müzik, kaba video görüntüleri ve neredeyse anlamsız şarkı sözlerinin meydana getirdiği Japon pop kültürünün egzantrik kolajı. Bu bağlamda dansçıların yaptıkları gösterişli hareketler de yerini buluyor. El kol hareketleri ve yüz ifadelerinin hem bol, hem de anlam dolu olması alt yazılara olan ihtiyacı neredeyse ortadan kaldırıyor.”

Productiehuis Rotterdam hakkında:
Rotterdamse Schouwburg bünyesinde yer alan Productiehuis Rotterdam uluslararası sahne sanatlarında yeni gelişmelerin uygulanmasına zemin hazırlar. Bu bağlamda, topluluğun çalışmalarında tiyatro sık sık müzik, plastik sanatlar, teknoloji gibi başka disiplinlerle bir araya getirilir.

Productiehuis Rotterdam, Rotterdam Belediyesi ile Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.
Productiehuis Rotterdam hakkında bilgi için:
www.productiehuisrotterdam.nl
http://www.rotterdaministanbul.com/


Rosto in Turansureishon
Productiehuis Rotterdam
Müzik Tiyatro

Rosto in Turansureishon, Lost in Translation’ın Japon ağzıyla telaffuzudur. Sofia Coppola’nın yönetmenliğini yaptığı İngilizce filme gönderme tesadüf değil. Zira Coppola’nın filmindeki iki kahramanın başına Tokyo’da geldiği gibi, burada da iki kişi kendi hayatlarında yollarını kaybederler. Robbrecht mekân olarak Hollanda’yı seçtiği bu oyunda, efsane filmi ti’ye alıyor. Ancak bu sefer Japon kahramanlar yollarını şaşırmış değiller, bilinmeyeni ve yabancı olanı bulmaya çabalıyorlar. Kendilerini bir Hollanda karaoke barında bulduklarında, dünyanın, artık hiçbir şeyi saklayamadığı sonucuna varıyorlar.

Müzisyen / besteci William Bakker Shibuya-kei müzik türünden esinlenerek yeni şarkılar yazdı ve video sanatçısı Tijmen Hauer kurguya karaoke-vari video görüntülerini yansıttı. Hollanda’da yaşayan Japon asıllı tiyatrocular Tashi Iwaoka ve Keyna Nara da iki kahramanı canlandırıyorlar.

Aslen Flaman (Kuzey Belçikalı) olan yazar ve yönetmen Joachim Robbrecht, Rotterdam’da yaşıyor. Hollanda’da yaşanan sosyal ve kültürel olaylardan hareketle olup bitenleri, alayla karışık şiirsel gösterilerinde yorumluyor.

Yazan ve Yöneten: Joachim Robbrecht
Oynayanlar: Tashi Iwaoka ve Keyna Nara
Müzik Tasarımı: William Bakker
Dekor: Julian Maiwald
Video Tasarımı: Tijmen Hauer
Kostüm: Rebekka Wormann
Koreografi Danışmanı: Bruno Listopad


Rosto in Turansureishon

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT