Aşiyan Müzesi

4,3

Aşiyan Müzesi
Kategori:İstanbul Müzeleri
Adres:Aşiyan Yokuşu Beşiktaş İstanbul Telefon:0212 263 69 86


 • Ünlü Türk Şairi Tevfik Fikret`in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ev olan AŞİYAN; 1940 yılında eşi Nazime Hanım`dan İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılmıştır. Daha önceleri Eyüp mezarlığında bulunan naaşı, 1961 yılında doğal görünümü ile çok beğendiği bu bahçeye nakledilmiş ve bu tarihten sonra müze "Aşiyan Müzesi" adını almıştır.

  Tevfik Fikret, evinin projelerini kendisi çizmiş, Farsça "Yuva" anlamına gelen Aşiyan kelimesini de buraya isim olarak koymuştur. Bahçe içerisinde ahşap 3 katlı olan Aşiyan Müzesinin zemin katı bugün idari işler için kullanılmaktadır.

  Birinci katta Edebiyat-ı Cedideciler`in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği Edebiyat-ı Cedide Odası, Abdülhak Hamit`e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların bulunduğu Abdülhak Hamit Salonu, kadın şairlerimizden Nigar Hanım`a ait kitaplar, fotoğraf, resimler, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası bulunmaktadır.

  Tevfik Fikret`e ayrılmış olan ikinci katta; şairin yatak odası ve çalışma odası yer almaktadır. Şairin yaşadığı yıllarda yatak odası olarak kullandığı odada; şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve Mihri Hanım tarafından şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler sergilenmektedir. Çalışma odası olarak kullandığı odada ise; çalışma masası ve koltuğu, kendisi tarafından yapılan resim çalışmaları, tablolar bulunmaktadır.
  Şehzade Abdülmecit Efendinin, Tevfik Fikret`in "Sis" şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü "Sis"tablosu da buradadır.

  Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri hariç hergün (haftasonu dahil) 09.00-16.00 saatleri arasında açıktır.

 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  Aşiyan Müzesi

  • özn

   evet

   2013-03-13
  • ali

   oldukça güzel

   2014-02-25
  • sude nur

   bayıldım be

   2014-05-26
  • öznurr

   müze giriş fiyatı ne kadar

   2015-03-11
  • se

   giriş ücretsiz

   2015-07-23

  Toplam 10 yorum.

  4,3

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.

 • Aşiyan Müzesi Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ