İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

4,4

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
Kategori:İstanbul Müzeleri
Adres:Has Ahırlar Binası - Gülhane Parkı, Fatih İstanbul Telefon:0212 528 80 65 Web:www.ibttm.org Mail:bilimtarihimüzesi@gmail.com


 • Mayıs 2008 de açılmış olan müze, İstanbul´un en güzel mekanlarından biri olan Gülhane Parkı´nda, eski saray duvarlarının Has Ahırlar kısmında 3500 m2 lik bir alanda yayılmış olarak bulunmaktadır.

  Tarihi binanın girişi önünde, arap-islam coğrafyasının bilim tarihi acışından en anlamlı çalışmalarından birine dayanarak yapılmış olan bir yerküre, ziyarete davet etmektedir. Halife el-Memun´un (hilafeti: 198-218 H./ 813-833 M.) emri üzerine, küresel tasarım ile hazırlanan dünya haritası o zamanlar tanınan dünyanın coğrafyasını şaşırtıcı bir doğrulukta göstermektedir. Memun´un haritasının ortaya çıkarılması, üzerinde yapılan bilimsel çalışma ve kürenin müzede sergilenmesi, ziyaretçileri bekleyen 500 ün üzerindeki diğer eserler gibi, 1982 yılında Frankfurt Goethe Üniversitesine bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü´nü kurmuş olan Profesör Fuat Sezgin´in yorulmak bilmeyen araştırmaları sayesinde gerçekleşmiştir.

  Arab-İslam yazma eserleri üzerinde yıllar süren bilim-tarihsel yoğun çalışmalar, bu müzede sergilenen ve bugün ziyaretçisine eşsiz bir bilimsel yolculuğu mümkün kılan eserlerin zeminini oluşturmuştur. 9-17. yüzyılların bilimsel ve teknik gelişmelerini yansıtan bu eserler, detaylarına sadık kalarak hazırlanmıştır. İlk olarak bilim tarihinin değişik disiplinlerdeki evrimini kapsamlı bir şekilde takip etme imkanı sunmakla Istanbul`daki müze dünya çapında bir yenilik arzetmektedir. Astonomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp, kimya, mineraloji, fizik, teknik, mimari ve harp tekniği sahalarında sistematik bir düzenle sergilenen eserler göstermektedir ki, arap-islam bilimlerinin büyük keşif ve buluşları – arapca o dönemde evrensel bilim dili idi- , değişik yollardan Avrupa´ya gelmiş, orada kabul bulmuş ve alınarak adapte edilmişlerdir.

  Evrensel bilim tarihi, ziyaretçiye sürekliliği bozulmadan sunulmaktadır; bu, özelikle arap-islam dünyasındaki yeniliklerin Avrupa tarafından alınışı, maketler aracılığı ile karşılıklı sergilendiğinde göze çarpmaktadır.

  İslam kültür çevresinin bilim tarihindeki seçkin çalışmaları hem görülmekte, hem de levhalardaki metinler vasıtasıyla çok dilde ve detaylı olarak açıklanmaktadır. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi sevindirici bir şekilde, Avrupa müzelerinin eğilimine uyarak ziyaretçilere, sergilenen eserle ilgili sadece birkaç satır bilgi aktarmakla kalmıyor; bilakis, ziyaretçiyi zaman ayırmaya ve bilim tarihinin bu eşsiz sergisini daha derinden anlamaya davet ediyor. Müzeyi gezmiş olmak, ziyaretçiyi, Prof. Fuat Sezgin´in 5 cilt olarak yayınlanmış eseri vasıtası ile (almanca ve fransızcasının yanısıra 2007 yılından itibaren türkçesi de mevcut) İslam bilim ve teknik tarihinin etkileyici dünyasını daha yakından tanımaya teşvik etmektedir.

  İstanbul`daki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, bir taraftan bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliği, diğer yandan bıraktığı intiba ve kazandırdığı bilgi ile özel bir etkileyici güce sahip. İstanbul böylece geniş ve bilim tarihi açısından anlamlı, doğu-batı ilim kültürünü birleştiren bir köprü kazandı ve 2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti olmasının yanında bu özelliği ile de ziyarete çağırıyor.

  Ziyaret Gün ve Saatleri:Salı günü haricinde diğer günler, 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  Ziyaret Ücretleri:17 Yaş altı ve 65 yaş üzeri ücretsiz. Diğer tüm ziyeretçilere 5 TL`dir.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

  • başak TAŞ

   kötü dedim ama çok işime yaradı ama keşke biraz daha uzun olsaydı genede teşekürler

   2013-02-24
  • arjeko kirso

   merhaba ben arjeko kirso ben çinli ama turkiyede geldi anne turk baba çin ben buradaki tarih yerleri orenmek istiyo bu muzeyi arastiriyo bu muzeyi ilk burada gordum resimleri begendim muzeye gitim gezdim ve cok guzel bana bu bilgiyi verdiginiz icin cok teseku ederim buredakı tarihi yerleri tanimama cok yardimci oldu.

   2013-02-26
  • gamze

   mükemmel

   2013-05-16
  • kübra özdemir

   süpermiş kurucuya ve yazana sonsuz teşekkürler :) görsel sanatlar proje dersimde çok işime yaradı bu müze gezilmeli herkese öneririm saygılarımla :)

   2013-05-25
  • reyyan ozcebeli

   Ecdadın neler yaptığını görmemizi sağlayan bir müze. Batı 16.yy da bulduğunda benim ecdadım 10.yy bulmuş. Ama maalesef biz onlara yakışan bir nesil olamıyoruz. Umarım bizde gelecek nesillerimize güzel eserler bırakabiliriz.

   2014-01-01

  Toplam 9 yorum.

  4,4

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.


 • Görseller: İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
 • İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Haritadaki Yeri