PTT İstanbul Müzesi

2,0

PTT İstanbul Müzesi
Kategori:İstanbul Müzeleri
Adres:Yeni Postane Sokak Hobyar Mah. Zaptiye Cad. No: 25 Eminönü Fatih İstanbul Telefon:0212 520 90 37 Web:www.ptt.gov.tr Faks:0212 520 90 37


 • Yeni Postane`nin arkasında ve alt katında bulunmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul PTT Başmüdürlüğü yönetimindeki müze, Posta, Telgraf ve Telefon, Pul olmak üzere üç ayrı bölümden meydana gelmiştir.

  Müzede ilk defa 23 Ekim 1840’ta başlayan, posta hizmetlerinde kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir. Ayrıca burada posta hizmetlerinin günümüze kadar geçirdiği devreler de görülmektedir. Posta çantaları, merkez çantaları, posta kutuları, posta hatlarını gösteren haritalar ile bugün de kullanılan otomatik damgalama makineleri bu bölümdedir.

  Müzenin Telgraf ve Telefon bölümünde; ilk defa 9 Eylül 1855’te Edirne-Şumnu arasında çekilen ilk telgraf hattı, 1881`de Soğukçeşme ile Yeni Cami postane binası arasındaki ilk telefon tesisatından bu yana kullanılan mostar, Hük telgraf cihazları, elektro-mekanik ve elektronik telem primor cihazları, çeşitli telefonlar, manuel ve otomatik telefon santralleri ile PTT fabrikalarında yapılmış telefonlar sergilenmektedir.

  Müzenin pul bölümünde ise Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen çeşitli pullardan meydana gelmiş koleksiyonlara yer verilmiştir.

  Ziyaret Gün ve Saatleri: Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında ziyarete açıktır.
  Ziyaret Ücretleri: Müzeye ziyaret ücretsizdir.


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  PTT İstanbul Müzesi

  • beyza

   valla çok işime yaradı saol teşşekkürler

   2013-11-04

  Toplam 1 yorum.

  2,0

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.


 • Görseller: PTT İstanbul Müzesi
  PTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul MüzesiPTT İstanbul Müzesi
 • PTT İstanbul Müzesi Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ