Beylerbeyi Sarayı

5,0

Beylerbeyi Sarayı
Kategori:Tarihi Eserler
Adres:Abdullahağa Caddesi Beylerbeyi İstanbul Üsküdar İstanbul Telefon:0216 321 93 20


 • 16 yy.ın ikinci yarısında, III. Murat’ın Rumeli Beylerbeyi Mehmet Paşa, burada kendisine bir yalı yaptırır. Beylerbeyi ismi de buraya dayanır. Daha sonraki dönemlerde Sultan topraklarına katılan mekâna; 19yy.ın ilk çeyreğinde, II Mahmut tarafından ahşap bir saray inşa ettirilir. Bu saray yanar ve yerine bugünkü Beylerbeyi Sarayı, dönemin ünlü mimarı Sarkis Balyan ve kardeşi tarafından, Abdülaziz için yaptırılır. 1865 yılında yapımı tamamlanan Saray, Sultan ailesinin yazlık sarayıdır. Beylerbeyi Sarayı, Sultan’ın yazlık sarayı olmasının yanı sıra, aynı zamanda yabancı konuklarının ağırladığı bir mekândır.

  Saray’ın Bahçesi, ağaçlar, heykeller ve Havuzlarla süslenmiştir. Sarayın iç kısmında, havuzlu bir salon, selamlık, harem ve amiral odası göze çarpar. Ayrıca; valide sultan odası, yemek odası, kabul odası ve mavi salon gibi iç mekânlarda görülmeye değer yerlerdir. Sarayda toplam 26 oda ve 6 salon vardır. Saray’ın bahçesinde bulunan Mermer Köşk ve Sarı Köşk’ün II. Mahmut tarafından İnşa edildiği söylenir. Sarı Köşk, Abdülaziz zamanında restore edilmiştir. Bahçenin köprü tarafındaki Ahır Köşkü ise; Sultan’ın atları için yaptırılmıştır.

  Abdülhamit tahtan indirildikten sonra, öldüğü 1918 yılına kadar bu Saray’da gözaltında tutulur. Saray; Cumhuriyet Döneminde, Atatürk’ün konuklarını da ağırlar. Bugün müzeye dönüştürülmüş tarihi yapı, Anadolu yakasının en gözde mimarilerindendir.

  Kaynak: 2010 İstanbul Avrupa Başkenti-www.ibb.gov.tr


 • Yorumlar ve Derecelendirmeler: Tüm Yorumlar için tıklayınız

  Beylerbeyi Sarayı

  • Mert ACAR

   ilk olmak yada olmamak

   2012-05-06
  • Lasein

   İyi olmuş cok iyi dersim icin gerekliydi :D,

   2013-02-20
  • pırak polis

   türkiye yi gezdim çok güzel bir ülke ingiliz olmama rağmen amerika dan bin kat daha güzel

   2013-05-06
  • ayşe doktor

   size çok teşekkür ederim ödevimden 100 aldım emeği geçen herkese teşekkürler

   2013-05-08

  Toplam 4 yorum.

  5,0

  Yorumda Görülecek İsminiz

  Doğrulama kodunu eksiksiz giriniz.

 • Beylerbeyi Sarayı Haritadaki YeriETKİNLİK TAKVİMİ