Sabiha Gökçen Havalimanı`na Termal Kamera Sistemi

Sabiha Gökçen Havalimanı, bagaj bantlarında olası kazaların önlenmesi için dünyada bir ilki gerçekleştirerek ‘Termal Kamera Sistemi’ni devreye soktu.
23.02.2012 istanbulajansi.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şubat 23, 2012

Sabiha Gökçen Havalimanı, bagaj bantlarında olası kazaların önlenmesi için dünyada bir ilki gerçekleştirerek ‘Termal Kamera Sistemi’ni devreye soktu.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı`nda kurulan Termal Kamera Sistemi’nin amacı, bagaj bantlarına düşen çocuk ve yetişkin yolcuların sağlığını korumak. Check-in kontuarlarındaki bagaj bantlarına kurulan bu sistem, herhangi bir kişi bagaj işlem alanına girdiği anda termal kameradan aldığı görüntüyle taşıma bantlarını otomatik olarak durduruyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, bu sistemi kuran ilk havalimanı olurken dünyanın en güvenli havalimanlarının da arasına girdi. Yıllık yolcu sayısını 14 milyona çıkaran İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, yeni uygulamayı tüm dünyada her yıl havalimanlarında yaşanan kazalar arasında, küçük çocukların bagaj taşıma bantlarına (konveyör) çıkarak sisteme girmesinin önemli bir yer tuttuğu gerçeğini dikkate alarak geliştirdi. Bir senelik çalışma ve altı aylık deneme süresinin ardından uygulamaya alınan sistem, her biri iki taşıyıcı banttan sorumlu olan dört adet termal kameradan oluşuyor.

Termal kameralar, belirlenen dereceye ayarlanmış olan ısının üstünde bir sıcaklık algıladığı takdirde acil durdurma sistemi devreye giriyor. Sistem alarm verdiğinde otomatik olarak taşıyıcı bant durduruluyor. Durum BHS kontrol odasında anında görüntüleniyor ve aynı zamanda havaalanı görevlileri e-mail aracılığıyla hemen bilgilendiriliyor.

Berk Albayrak: Çocuk Yolcuların Kaza Olasılığı Sıfıra Yaklaştı

İSG Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berk Albayrak, sistemden çok memnun olduklarını, böylece olmaması gereken yerde bulunan çocuklara zamanında müdahale edebildiklerini aktardı. Sistem uygulamaya alınmadan önce birçok test yaptıklarına dikkat çeken Albayrak, "Defalarca yapılan testlerde her seferinde taşıma bandının durduğunu gördük" dedi.

Termal görüntülü güvenlik sisteminin, bagaj taşıma bantlarına bir çocuğun dâhil olduğu kaza olasılığını sıfıra yaklaştırdığını söyleyen Berk Albayrak, "Buda güvenlik sisteminin kesinlikle yapılan yatırıma değer olduğunu gösteriyor. Diğer havalimanlarının da bu tarz termal görüntüleme bazlı güvenlik sistemlerini kurmaya başlayacaklarını düşünüyorum. Bu muhtemelen sadece zaman meselesi" dedi.

23.02.2012 istanbulajansi.com

Sabiha Gökçen Havalimanı`na Termal Kamera Sistemi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT