Santralistanbul

Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali, Kazım Krabekir Cad. No: 2/13 Eyüp İstanbul

Telefon: 0212 311 78 78 / 78 09

Web: http://www.santralistanbul.org

E Posta: muze@santralistanbul.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Korunarak santralistanbul`a dönüştürülen Silahtarağa Elektrik Santrali, Osmanlı Devleti`nin kent ölçekli ilk santralidir. Tesis, İstanbul`un en eski endüstri bölgesi olan Haliç`te kurulduğu 1911`den 1983`e dek kente elektrik sağlamıştır. Benzersiz bir ulusal endüstriyel miras niteliğini taşıyan Silahtarağa Elektrik Santrali`nin santralistanbul`a dönüştürülmesine yönelik çalışmalar, kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yürütülmüştür. Türkiye`de kültür-sanat alanında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı projelerden biri olan santralistanbul, 8 Eylül 2007 tarihinde "Modern ve Ötesi" adlı sergiyle ziyarete açılmıştır.

Türkiye`nin kentsel ölçekteki ilk elektrik santrali korunarak yeniden hayata döndürülmüş ve kamusal bir işlemler bütünü olarak İstanbul` a geri kazandırılmıştır. santralistanbul bünyesinde eski makine dairelerinin koruranak dönüştürülmesiyle oluşturulan Enerji Müzesi`nin yanı sıra çağdaş sanat ve kültürel entinliklerin gerçekleştirilmesine yönelik "Ana Galeri" ve "Galeri 1" sergileme mekanları, açık hava rekreasyon alanları ve eğitim birimleri yer almaktadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri:
Hafta içi: Salı-Cuma günleri arası 10.00- 18.00
Hafta sonu: Cumartesi-Pazar günleri 10.00- 20.00

Ziyaret Ücretleri: Yetişkinler:15 Tl. Öğrenciler/Öğretmenler/Emekliler/Kamu görevlileri (Kimlik ile) 5 TL. İstanbul Bilgi Üniversitesi çalışanları, öğrencileri ve mezunları/Eski Silahtarağa Elektrik Santrali çalışanları/Engelliler/65 yaş üzerindeki yetişkinler (kimlikleri ile)/12 yaş ve altındaki çocuklar : Ücretsiz

Santralistanbul

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT