Ragıp Duran ile alternatif medya araçları üzerine konuştuk-2

Ragıp Duran ile alternatif medya araçlarından inernet medyası üzerine söyleştik.

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 15, 2014
Türkiye`deki ve dünyadaki internet ziyaretçilerini karşılaştırdığınızda çıkan iki profil arasındaki farklar nelerdir?
Ben Amerikan, İngiliz ve Fransız sitelerini ziyaret ediyorum. O ülkelerdeki ziyaretçi profilini az çok tanıdığımı söyleyebilirim. Türkiye ile bu ülkeler arasında ne kadar fark varsa, Net ziyaretçileri de arasında da o kadar fark vardır. Ne bileyim yani mesela köfte ile hamburger arasındaki fark gibi…Ya da rakıyla şarap arasındaki fark gibi. Şurası kesinki bizdeki ziyaretçi profili Batı`dakine oranla çok daha zengin, çok daha kültürlü insanlardan oluşuyor. _Yazili ve gorsel medyada alternatif dusuncelerin cok fazla ifade edilemedigini surekli engellendigini biliyoruz. Hele hele egemen medyayi elestirmenin hic mumkunu olmuyor. Ancak Turkiye`deki medyakronik ve dorduncukuvvetmedya gibi medya eleştiri siteleri neyse ki simdilik boyle bir engelle karsilasmis degil... Üç ülke ABD, Fransa ve Türkiye`de egemen güçlerin internet medyası üzerindeki baskıları ne yönde ve nasıl gelişiyor?
Saydığınız üç ülke tarih, gelenek, hukuk ve kültür açısından çok farklı. ABD`de ifade konusunda neredeyse sınırsız bir özgürlük var. Ben ABD`de Net`de herhangi bir yasaklama duymadım. Fransa, jakoben gelenekleri, küresellik karşıtı tutumu nedeniyle, mesela Yahoo`nun evsahipliğindeki Nazi hediyelik eşyalarını açık artırma ile on-line pazarlayan bir siteyi dava etti. Siteyi kapatmaya .alışıyor.Türkiye`deki kısıtlama ve yasaklardan demin sözetmiştik. Medya eleştiri siteleri açısından da durum farklı değil. ABD`de egemen medya, kendi dışından gelen her türlü eleştiriyi ciddiye alıyor, inceliyor, yanıt veriyor, kendini savunuyor, yanlış yapmışsa özür dileyip düzeltiyor. Fransa`da günlük medya eleştirisi henüz pek gelişmiş değil. Bizde ise henüz çok yeni. Bizim egemen medyanın yöneticilerinin bu siteleri izleyip izlemediklerini bilmiyorum. İzliyorlarsa bile galiba gizlice izliyorlar ki, o kadar ciddi ve ağır eleştiriye rağmen hala oralı olmamaları garip. Kütüğe keman çalsanız tomurcuk açar, bizimkiler ise kendilerine yönelik mesleki eleştirileri ya okumaz ya da okusa bile anlamaz ya da anlamazlıktan gelir. Türk medyası eleştiriyle iflah edilebilme aşamasını geçeli yıllar oluyor. Yine de medya eleştiri sitelerinin işlevsiz olduğunu savunmuyorum. Geleceğin özgür ve bağımsız medyasını oluşturmak açısından önem veriyorum bu sitelere. Bir de medya eleştirisi öyle sanıldığı uzman işi değildir aksine medya gibi toplumsal ve kolektif bir hedef, kamuoyunun yani yurttaşların katkısı olmadan eleştirilirse bu sadece teorik ve akademik açıdan bir anlam kazanabilir. Toplumda, kamuoyunda, yurttaşlarda eleştirel, sorgulayıcı bir yaklaşımın geliştirilip güçlendirilmesi ve bizzat yurttaşların medyayı içerik açısından eleştirebilmeleri önemli bir amaç olarak saptanmalı.
Röp0ortaj: Elifcan Karacan
Ragıp Duran ile alternatif medya araçları üzerine konuştuk-2

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT